Partnerzy serwisu:

Wystawa Michała Szymajdy „Koleją przez Europę” na Stacji Kultura

Redakcja 16.11.2018 1k

arrow
arrow
Wystawa Michała Szymajdy „Koleją przez Europę” na Stacji Kultura
Michał Szymajda, dziennikarz "Rynku Kolejowego" Fot. Monika Krasoń
Wystawa Michała Szymajdy „Koleją przez Europę” na Stacji Kultura
Wystawa Michała Szymajdy „Koleją przez Europę” na Stacji Kultura
Nasz redakcyjny kolega, Michał Szymajda, 16 listopada w piątek o godzinie 14:00 otworzy na Stacji Kultura w Legnicy swoją wystawę fotograficzną „Koleją przez Europę”.
Wystawa składa się z 40 zdjęć, które Michał wykonywał podczas licznych podróży koleją po Europie. Każde z nich jest częścią historii, którą autor obszernie opisuje obok fotografii.

– W dobie powszechnych i tanich lotów, a także dobrze rozwiniętego systemu dróg, rzadko kto decyduje się na podróże koleją między krajami. Wiele państw, głównie Wschodniej i Południowej Europy, przez wiele lat zapomniało o kolei i likwidowało linie. W efekcie wiele jest regionów, gdzie dojazd pociągiem jest utrudniony. Właśnie pociągi na drugorzędnych, bocznych liniach upodobałem sobie szczególnie. Jadąc pociągiem poznajemy dużo więcej i widzimy dużo więcej, między pasażerami zachodzą interakcje, o które trudno w samolocie, czy w sterylnej przestrzeni własnego auta. Podróż pociągiem po rozmaitych krajach Europy to też niezwykła okazja do sprawdzenia jak zmienia się nasz kontynent – mówi Michał Szymajda.Na wystawie zobaczymy zdjęcia z kilkunastu krajów, m.in. Rumunii, Bułgarii, Albanii, Węgier, Holandii, Ukrainy, Chorwacji i Portugalii. Widać na nich nie tylko pociągi, ale też pasażerów.

– Zależało mi, by pokazać nie samą technikę, ale też to w jakich przestrzeniach i dla jakich pasażerów działają pociągi. Nie istniałyby bowiem bez ludzi. Kiedy w Albanii na jednym z dworców bez kursujących pociągów zobaczyłem arbuzowy targ, wydało mi się to najlepszym komentarzem dla upadku systemu transportowego w tym kraju. Innym razem na dworcu we wschodniej Rumunii fotografowałem koczującą tam romską rodzinę. Udało mi się zrobić zdjęcia kolejowego szlaku przerzutowego dla uchodźców w Grecji z kabiny maszynisty, z kolei kilka miesięcy później kierowałem obiektyw na niezwykle piękne pola rzepaku, widziane przez otwarte okno pociągu TLK pod Zieloną Górą – dodaje autor wystawy. – Wszystkie te zdjęcia mają swoją historię, którą ze szczegółami, acz zwięźle, starałem się opisać.Wystawa zorganizowana została z okazji Dnia Kolejarza w znajdującej się na legnickim dworcu „Stacji Kultura”, kulturalnej przestrzeni Kolei Dolnośląskich, gdzie wcześniej prezentowano m.in. wystawę Filipa Springera „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”. Wstęp na wystawę Michała jest wolny.

Wernisaż wystawy „Koleją przez Europę” odbędzie się 16 listopada o godzinie 14. Wystawa potrwa do końca grudnia. Wstęp jest bezpłatny.

Patronat medialny nad wystawą objął „Rynek Kolejowy”

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony