Partnerzy serwisu:

Wyniki PKP Cargo za styczeń. Rok 2017 zaczyna się lepiej od 2016 r.

inf. prasowa 01.03.2017 244

Wyniki PKP Cargo za styczeń. Rok 2017 zaczyna się lepiej od 2016 r.
Fot. PKP Cargo
Grupa PKP Cargo w styczniu 2017 roku uzyskała 53,64 proc. udziału w rynku pod względem pracy przewozowej i 45,07 proc. pod względem masy towarowej – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W tym samym okresie Grupa przewiozła o 7,8 proc. więcej ładunków i wykonała pracę przewozową o 11,3 proc. większą niż w styczniu 2016 roku.
Na rosnącym o 6,3 proc. rynku, zwiększenie pracy przewozowej Grupy o 11,3 proc. r/r spowodowało wzrost udziału rynkowego Grupy o 2,43 pkt. proc. – W tym samym okresie przewozy konkurencji mierzone pracą przewozową wzrosły jedynie o 1 proc. – podaje PKP Cargo.

W porównaniu ze styczniem 2016

W porównaniu do wyników ze stycznia 2016 roku, w styczniu bieżącego roku Grupa zwiększyła przewozy m.in. kamienia, kontenerów, pozostałych ładunków, innych artykułów chemicznych, ropy i węgla kamiennego. Większe przewozy kamienia to efekt przewozów m.in. na budowę kilku obwodnic w kraju oraz przewozów kamienia wapiennego w eksporcie na Wschód. Za wzrost przewozów kontenerów odpowiadają m.in. większe przewozy do portów morskich i w odwrotnym kierunku oraz w tranzycie w kierunku wschód-zachód (rozwój przewozów z/do Chin), a także zwiększone transporty zbóż w kontenerach oraz samochodów. Na większe przewozy pozostałych ładunków wpłynęła realizacja przewozów dla wojsk NATO, a ponadto pozyskanych przewozów samochodów z Niemiec oraz do Włoch i Francji. Zwiększone przewozy innych artykułów chemicznych to efekt większych przewozów gazów w imporcie ze Wschodu w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem odbiorców oraz korzystnymi cenami zakupu gazu.

Na wzrost przewozów w grupie ropa miały wpływ zwiększone przewozy paliw w imporcie drogą morską z jednego z polskich portów do terminali/baz w kilku miejscach w kraju oraz pozyskanie kontraktu na przewozy do jednego z terminali paliw w Polsce. Za większe przewozy węgla kamiennego odpowiada przejęcie od konkurencyjnego przewoźnika przewozów dla jednego z większych klientów w kraju oraz w eksporcie do sąsiedniego państwa, rozpoczęcie w grudniu ub. roku realizacji przewozów w eksporcie na południe na całej drodze przewozu, intensyfikacja przewozów do jednej z większych elektrowni w kraju ze względu na planowane zamknięcie ważnej linii kolejowej oraz wysoką produkcję energii elektrycznej.

W porównaniu z grudniem 2016

W porównaniu do grudnia 2016 roku, w styczniu 2017 roku wzrosły przewozy m.in. pozostałych ładunków (realizacja przewozów w ramach przemieszczania do Polski wojsk NATO) oraz ropy (w imporcie drogą morską z jednego z polskich portów do kilku terminali/baz paliw w kraju w związku z większym zapotrzebowaniem na rynku krajowym). Mniejsze w styczniu były za to m.in. przewozy kamienia, w związku z sezonowym zmniejszaniem aktywności przemysłu budowlanego i niskimi temperaturami, węgla kamiennego, w eksporcie przez porty morskie oraz z uwagi na wprowadzone ograniczenie przewozowe do jednej ze stacji w kraju, a także problemy załadowcze (zamarznięty węgiel na zwale) w jednej z kopalń, drewna, ze względu na ograniczenie eksportu tego surowca przez jedno z państw ze Wschodu, cementu, w związku z sezonowym zmniejszaniem aktywności przemysłu budowlanego i niskimi temperaturami, oraz kontenerów, w tym kontenerów z cukrem, ze względu na sezonowe zmniejszenie produkcji cukru w kraju oraz kontenerów z katodami miedziowymi w eksporcie przez porty (po wysokich przewozach w listopadzie i grudniu ub. roku).

Udział w rynku pod względem masy i pracy

W styczniu 2017 roku udział rynkowy Grupy PKP Cargo w porównaniu do grudnia 2016 roku w ujęciu masy towarowej wzrósł z 44,60 proc. do 45,07 proc. (+0,5 p.p.), a w ujęciu pracy przewozowej wzrósł z 50,71 proc. do 53,64 proc. (+2,9 p.p.). Udział rynkowy Grupy PKP Cargo w styczniu br. w porównaniu do stycznia 2016 roku w ujęciu masy towarowej wzrósł z 45,0 proc. do 45,1 proc. (+0,05 p.p.), a w ujęciu pracy przewozowej z 51,21 proc. do 53,64 proc. (+2,4 p.p.).

W styczniu 2017 r. Grupa PKP Cargo przewiozła 7,62 mln ton towarów, o 7,8 proc. więcej niż w styczniu 2016 roku. Wykonana praca przewozowa w styczniu 2017 roku wyniosła 1,96 mld tkm, aż o 11,3 proc. więcej niż w styczniu 2016 roku. Przewozy Grupy PKP Cargo według masy w styczniu br. były o 13,2 proc. mniejsze, a praca przewozowa mniejsza o 11,5 proc. niż w grudniu 2016 roku (spadek przewozów konkurencji był wyższy i wyniósł w tym okresie 17,4 proc. wg masy i 22,8 proc. wg pracy).

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony