Partnerzy serwisu:

Smętowo. Kończy się naprawa torów [aktualizacja]

Jakub Madrjas 04.09.2017 26,7k

Smętowo. Kończy się naprawa torów [aktualizacja]
Fot. Tomek Karp/Facebook
W środę 30 sierpnia na stacji Smętowo doszło do wykolejenia TLK Pogoria należącego do PKP IC. Dopiero w piątek udało się usunąć uszkodzone wagony.
Do wypadku doszło o godz. 21:55 na stacji Smętowo. W składzie Pogorii było ok. 200 pasażerów. Poszkodowanych zostało 28 pasażerów, ale ich obrażenia nie były poważne. Ranni trafili do szpitali na terenie województwa pomorskiego w Gdańsku (7 osób), Grudziądzu (12 osób), Kwidzyniu (6 osób) i Starogardzie Gdańskim (3 osoby). Wszystkim zapewniono opiekę i możliwość dalszej podróży. Przed godz. 1.00 przyjechały autobusy, które zabrały pasażerów do Bydgoszczy. W dalszą podróż podróżnych do Bielska-Białej zabrał specjalnie podstawiony skład. Wszystkie osoby otrzymały poczęstunek i wodę.

W akcji ratunkowej brało udział 18 jednostek straży pożarnej oraz 9 karetek i jeden śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jak poinformował na antenie TVN 24 Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, nastąpiło uszkodzenie zbiornika w paliwa w lokomotywie składu, z którym zderzyła się Pogoria. Będzie to wymagało wykorzystania sprzętu ratownictwa chemicznego do przepompowania ok. 1200 litrów oleju napędowego, żeby nie doszło do skażenia środowiska.

– Nie wiemy z jakich powodów na stacji Smętowo pociąg towarowy STK pomimo sygnału stój, zabraniającego wyjazdu z toru bocznego, wjechał na tor główny. Spowodowało to starcie z pociągiem Pogoria (Gdynia Główna – Bielsko-Biała/Zakopane) prawidłowo jadącym torem głównym. Wykoleiła się lokomotywa pociągu PKP IC oraz siedem z jedenastu wagonów. Na miejsce dojechał jeden i dojeżdża drugi pociąg kolejowego ratownictwa technicznego. Będą wykorzystane do wkolejania lokomotywy i wagonów. Specjalna komisja ustali okoliczności zdarzenia. Stacja Smętowo jest na linii Bydgoszcz – Gdańsk – poinformował o godz. 2:00 w czwartek Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Uruchomiony został i cały czas można dzwonić na specjalny numer infolinii, pod którym rodziny poszkodowanych mogą dowiedzieć się o swoich bliskich 58 302 32 32. Dodatkowo został uruchomiony numer 22 473 00 81, pod którym podróżni mogą dowiedzieć się o możliwości odzyskania bagażu i ubiegania się o odszkodowanie.

W Warszawie pracuje specjalny sztab prowadzony przez prezesów PKP PLK, PKP Intercity wraz z ministrem Andrzejem Adamczykiem. Okoliczności zdarzenia wyjaśni specjalna komisja. Na miejsce wypadku udali się przedstawiciele Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych.

Służby techniczne sprawdzają możliwość przejazdu pociągów przez stację z wykorzystaniem bocznych torów, aby wczesnym rankiem zapewnić przejazd pociągów przez stację Smętowo i linią między Tczewem a Bydgoszczą. Informacje o zmianach w kursowaniu pociągów podawane są na stacjach i przystankach. Zmienioną trasą przez Toruń i Iławę pojechały 4 pociągi dalekobieżne (Gdynia Główna – Jelenia Góra, Łeba – Katowice, Hel – Przemyśl Główny, Katowice – Gdynia Główna). Od godz. 3.00 wznowiono ruch pociągów. O godz. 4.00 wyjechał pociąg do Gdyni. Składy dalekobieżne mogą przejeżdżać przez stację.

Aktualizacja godz. 9:10

Jak informuje PKP PLK, stacja Smętowo zapewnia już sprawny przejazd pociągów pasażerskich i towarowych. Podróżni korzystają z peronów.

Trwają działania kolejowych służb technicznych. Pracują dwa pociągi kolejowego ratownictwa technicznego pociąg sieciowy oraz dodatkowa lokomotywa spalinowa. W nocy ściągnięto z torów pociąg towarowy. Zabrano także na boczne tory pięć wagonów pasażerskich. Przy pomocy siłowników wkolejana jest lokomotywa. Po zabraniu taboru rozpoczną się prace na torze. Wstępnie oceniono, że uszkodzone jest 400 metrów toru i dwa rozjazdy.

- W godzinach popołudniowych będzie możliwe określenie czasu usuwania skutków zdarzenia - informuje rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.

Aktualizacja godz. 12:00

Pociąg zastępczy, którym podróżowali pasażerowie TLK Pogoria, o godzinie 10:14 dojechał do stacji Bielsko-Biała. Około godziny 14:00 do stacji Zakopane dojadą pozostali pasażerowie z trzech wagonów składu zastępczego. W usuwanie skutków zdarzenia zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób.

Kanał Youtube TVRegionalna24 opublikował nagranie z bezzałogowca, prezentujące stację Smętowo po wypadku.

Aktualizacja 1 września godz. 14

Jak informuje PKP PLK, Na stacji wszystkie wagony zostały już zabrane z miejsca zdarzenia. Ostatni wagon zjechał na specjalnych wózkach po godz. 11.00. Rozpoczęły się prace związane z naprawą około 400 m torów i dwóch rozjazdów. Na miejscu są już niezbędne materiały, m.in. podkłady. Wstępnie założono, że prace potrwają do poniedziałku. Ich zakres nie wpływa na kursowanie pociągów.

W usuwanie wykolejonego taboru zaangażowanych było ponad 100 pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych. Działały dwa pociągi kolejowego ratownictwa technicznego, pociąg sieciowy i 3 lokomotywy.

Aktualizacja 4 września godz. 16

O godz. 15.00 zakończono prace związane z naprawą jednego z dwóch torów na stacji w Smętowie. Drugi tor będzie oddany do eksploatacji jeszcze dziś.

Prace związane z naprawą torów rozpoczęły się w piątek 1 września natychmiast po usunięciu wykolejonego taboru. Ich zakres nie wpływał na kursowanie pociągów. Składy przejeżdżały przez stację i zapewniały obsługę pasażerów już 5 godzin po zdarzeniu. 

Utrudnienia na stacji Smętowo związane były z wykolejeniem pociągu Gdynia Główna - Bielsko Biała/Zakopane, do którego doszło w środę 30 sierpnia o godz. 21:55.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony