Partnerzy serwisu:

Wszystkie Impulsy już na Pomorzu

Michał Szymajda 19.02.2020 8,2k

Wszystkie Impulsy już na Pomorzu
fot. Newag
W pierwszej połowie lutego Newag zakończył realizację kontraktu na dostawę dziesięciu 5-członowych zespołów trakcyjnych Impuls. Tym samym zrealizowane zostało nie tylko zamówienie podstawowe, ale także opcja.
Pomorskie decydowało się na zakup Impulsów w kilku turach. W 2018 Newag został ogłoszony zwycięzcą przetargu na 5 pojazdów, na początku 2019 roku region zdecydował o realizacji opcji na 4 kolejne pojazdy, a po zapewnieniu dodatkowych środków, ostatni, 10 już pojazd został zakontraktowany kilka miesięcy później. Obecnie wszystkich 10 ezt jest już na Pomorzu.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zrobił na zakupie dobry interes. Za każdy pięcioczłonowy pojazd zapłacił 24,6 mln zł. W tej chwili uzyskanie takiej ceny za pojazd byłoby w zasadzie niemożliwe. Co ważne: Newag zakończył realizację kontraktu na 5 miesięcy przez wyznaczonym terminem.

Obecnie Impulsy zdominowały ruch regionalny na trasie ze Słupska do Gdyni i Gdańska i dalej przez Tczew do Elbląga. Od grudnia 2019 wykonują też sporadycznie kursy (głównie w weekend) na odcinku ze Słupska do Ustki. Za kilka lat, po elektryfikacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, trafią także na linię w kierunku Kościerzyny i Kartuz.

Maksymalna prędkość Impulsów to 160 km/h. Skład pomieści ponad 500 osób, w tym 225 na miejscach siedzących. Na pokład może zabrać aż do 20 rowerów, dzięki zorganizowaniu w środkowym członie dużej przestrzeni wielofunkcyjnej. Ma to znaczenie na Pomorzu, gdzie latem opcję przewozu roweru wybiera sporo turystów.

Pomorskie Impulsy należą prawdopodobnie do ostatnich produkowanych przez nowosądecką spółkę pojazdów pierwszej generacji. Impulsy II wyglądają już inaczej i posiadają inne parametry, uwzględniające nowe wymagania TSI.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony