Partnerzy serwisu:

Wszystkie Darty odebrane przez PKP IC. Koniec najtrudniejszego kontraktu Pesy

Jakub Madrjas 05.03.2016 620

Wszystkie Darty odebrane przez PKP IC. Koniec najtrudniejszego kontraktu Pesy
Fot. Jakub Kapka, SM42.pl
Jak dowiedział się "Rynek Kolejowy", PKP Intercity odebrało ostatni pociąg Pesa Dart. Wszystkie pojazdy są już zatem własnością PKP Intercity. 
Na 11 lutego PKP Intercity było w posiadaniu 18 pojazdów PesaDart. Ostatnie weszły do eksploatacji w sobotę 20 lutego. Teraz dowiadujemy się, że przewoźnik ma już w posiadaniu wszystkie nowe zespoły ED161 Dart. Informację potwierdziło biuro prasowe PKP IC.

Jak informowaliśmy niedawno, trasy obsługiwane od stycznia przez pociągi Pesa Dart (m. in. z Warszawy do Białegostoku czy Lublina) notują bardzo duże wzrosty liczby przewiezionych pasażerów.

Najtrudniejszy kontrakt

Odbiór ostatnich pociągów kończy chyba najtrudniejszy kontrakt w historii Pesy. Na zbudowanie 20 pociągów bydgoska fabryka miała jedynie półtora roku. Dostawy dodatkowo utrudniła przede wszystkim tzw. górka zamówień publicznych, związanych z końcówką starej perspektywy unijnej. Mówił o tym prezes Pesy Tomasz Zaboklicki.

Późną jesienią ubiegłego roku było już jasne, że z dostawą wszystkich pociągów do 14 grudnia Pesie nie uda się zdążyć. Jednak niezrealizowanie dostaw w terminie mogło oznaczać utratę przez PKP Intercity dofinansowania unijnego na projekt. Tą kwestię uregulował dopiero aneks do umowy wprowadzający płatność na rachunek powierniczy za składy odebrane warunkowo. Z tego powodu Pesa otrzyma pieniądze za pociągi dopiero teraz.  – Alternatywą było nieprzedłużenie tej umowy i utrata ponad 600 mln zł środków unijnych i prawdopodobnie duże kłopoty Pesy, a co za tym idzie – tragedia 3,5 tysiąca pracowników i koniec przedsiębiorstwa, które wybija się na jednego z największych producentów taboru w Europie – tłumaczył niedawno minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Pociągi Dart – najnowocześniejsze pociągi z Pesy

Umowę na dostawę 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla PKP Intercity Pesa podpisała w maju 2014 r. Kontrakt opiewa na kwotę 1 mld zł, a wraz z pakietem utrzymaniowo-naprawczym – 1,3 mld zł.

Zamówione przez PKP IC pociągi to jednoprzestrzenne pojazdy szynowe z dwiema kabinami maszynisty. Pociągi są wyposażone w układ hamulcowy pneumatyczny, elektrodynamiczny umożliwiający zwracanie energii do sieci. Dodatkowo także w hamulec szynowy magnetyczny.

W pojazdach zastosowane zostało wiele rozwiązań proekologicznych, takich jak oświetlenie wykonane w technologii LED czy też toalety próżniowe o obiegu zamkniętym. Do 80% elementów Darta podlega recyclingowi. Wysoki standard zamówiony przez przewoźnika zawiera m. in. zastosowanie podłogi na jednej wysokości, klimatyzację w całym pojeździe, a także wydzielenie części barowej i kuchennej, dostosowanie do obsługi pasażerów poruszających się na wózkach inwalidzkich, zgodnie z normą TSI PRM. 

Wybrane dane techniczne
Prędkość maksymalna (eksploatacyjna) - 160 km/h
Liczba członów - 8
Długość - 150 230 mm
Szerokość - 2 820 mm
Wysokość pojazdu bez odbieraka prądu - 4 300 mm
Liczba drzwi na stronę - 8
Przyśpieszenie rozruchu - 0,6 m/s2
Liczba miejsc siedzących / w tym 1 klasy - 292 / 60
Liczba toalet dla pasażerów - 6
Materiał konstrukcji - stal (wysokowytrzymałościowa)
System sterowania ruchem - ERTMS poziom 2
Liczba miejsc dla rowerów - 6
Wysokość podłogi - 760 mm nad główką szyny
Wytrzymałość zderzeniowa - EN 15227
Kategoria wytrzymałości - PII wg PN EN 12663

Już 16-17 marca w Warszawie kolejna edycja Europejskiego Forum Taborowego. Jak co roku, konferencja podejmie tematykę zakupów i modernizacji taboru kolejowego w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. To już trzecia edycja największej i najbardziej prestiżowej konferencji w regionie, poświęconej wielowątkowej dyskusji na temat stanu obecnego i przyszłości branży dostawców kompletnych pojazdów szynowych, producentów komponentów i podzespołów, poddostawców, dostawców usług i urządzeń służących utrzymaniu taboru kolejowego.

Więcej informacji na temat wydarzenia - program i możliwość rejestracji

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony