Partnerzy serwisu:

Wspólny Bilet. Kolei Mazowieckich zabraknie w ofercie internetowej [aktualizacja]

Michał Szymajda 09.01.2019 68

Wspólny Bilet. Kolei Mazowieckich zabraknie w ofercie internetowej [aktualizacja]
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl (zdjęcie ilustracyjne)
Dolnośląska posłanka Zofia Czernow, znana ze swojego zaangażowania w reaktywację pociągów na linii kolejowej Jelenia Góra – Lwówek Śląski, zapytała Ministerstwo Infrastruktury o termin pełnego wdrożenia Wspólnego Biletu. Odpowiedź Andrzeja Bittela, podsekretarza stanu w MI, jest nieco zaskakująca.
Zofia Czernow pytała o to, czy termin wprowadzenia Wspólnego Biletu w grudniu 2018 roku jest realny. Jak wiemy – od tego czasu można go kupić na łączone przejazdy: PKP Intercity, PKP SKM w Trójmieście, Przewozy Regionalne, Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie i Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Kolejne z pytań dotyczyło tego, czy bilet można kupić przez internet.

– Wspólny Bilet można nabyć poprzez platformę internetową Bilkom. Od 9 grudnia 2018 roku zakupić można wspólne bilety przewoźników: PKP Intercity, Przewozy Regionalne, i PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście – wyjaśnia Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w MI.

 

Bilkom bez Kolei Mazowieckich i Arrivy?

Minister dodaje, że bilet przez internet nie kupimy jednak biletu na przejazdy łączone, gdzie fragment podróży odbywany będzie przez drugiego największego przewoźnika regionalnego, którymi są Koleje Mazowieckie, a także na pociągi Arrivy RP.

– Koleje Mazowieckie oraz Arriva RP (…) nie wyraziły woli uczestniczenia w sprzedaży swojej oferty w Internecie – wyjaśnia Bittel. Zaprzecza temu jednak drugi z przewoźników.

– Informuje że przewoźnik Arriva od początku projektu deklaruje wejście do oferty Wspólny Bilet w kasach biletowych oraz za pośrednictwem systemu internetowego Bilkom. Trwają prace przygotowawcze prowadzone wspólnie ze spółką PKP Informatyka mające na celu możliwie jak najszybsze wdrożenie oferty Wspólny Bilet w tych kanałach – odpowiedziała nieco zaskoczona deklaracją ministra Joanna Parzniewska, rzecznik operatora kolejowego z Pomorza i Kujaw.

[aktualizacja] Koleje Mazowieckie nie wejdą do Bilkomu 2

9 stycznia swoje stanowisko w sprawie sprzedaży biletów przez platformę internetową Bilkom, w ramach oferty "Wspólny Bilet", przesłały Koleje Mazowieckie. Okazuje się, że w istocie, gdy zechcemy kupić taki bilet na połączenie z przesiadką na pociąg Kolei Mazowieckich, nie uda się tego zrobić poza kasami.

– W kasach biletowych Kolei Mazowieckich Wspólny Bilet można nabyć od 9 grudnia 2018 r. Spółka nie przewiduje sprzedaży Wspólnego Biletu przez Bilkom, natomiast zgodnie z zasadami i warunkami stosowania oferty, taki bilet honoruje – powiedziała Donata Nowakowska, rzecznik prasowy Kolei Mazowieckich. W praktyce więc przez internet nie kupimy tańszego biletu łączonego np. na przejazd pociągiem PKP Intercity i Kolei Mazowieckich.

Sprzedaż na część pociągów dopiero na wiosnę

Zaskakujący jest ponadto termin wdrożenia oferty, jeśli chodzi o pełną sprzedaż drogą elektroniczną. Pierwotnie PKP SA zapowiadało, że stanie się do na początku 2019 roku. Tymczasem ministerstwo w odpowiedzi na interpelacje właśnie przesunęło termin startu sprzedaży internetowej przez portal Bilkom na drugi kwartał w wypadku Kolei Dolnośląskich i Kolei Śląskich. W tym drugim przypadku to szczególnie dziwne, ponieważ przewoźnik ten dysponuje systemem sprzedaży opartym na rozwiązaniu stworzonym przez PKP Informatyka – właściciela Bilkomu.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony