Partnerzy serwisu:

Wspólny Bilet? Najpierw w ramach Grupy PKP i z PolRegio

Michał Szymajda 03.02.2017 1,6k

Wspólny Bilet? Najpierw w ramach Grupy PKP i z PolRegio
Stacja w Szklarskiej Porębiefot. Michał Szymajda, Rynek Kolejowy
Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity, uchylił rąbka tajemnicy na temat zaawansowania prac nad wspólnym biletem na różnych przewoźników kolejowych w kraju. Jego zdaniem możliwe jest uruchomienie ograniczonej platformy sprzedaży jeszcze w tym roku. Kupno biletu według wspólnej oferty wpłynęłoby na ich potanienie.
Prace nad Wspólnym Biletem nadzoruje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa i to ono koordynuje prace różnych partnerów – głównie z grupy PKP. Informacje na temat zaawansowania projektu są jednak dość mętne. MIB ogranicza się w zasadzie do informacji, że prace trwają i że muszą być implementowane w taki sposób, aby nie szkodziły istniejącym rozwiązaniom zakupowym.

– Proces integracji taryfowo-biletowej musi przebiegać w sposób płynny, a jednocześnie nie stwarzający żadnych zagrożeń dla pasażerów, operatorów i organizatorów publicznego transportu zbiorowego. Wszystkie te działania wymagają czasu oraz uprzedniego wypracowania odpowiedniej koncepcji działań. Prace w MIB nad projektem są kontynuowane, trwa analiza możliwych dalszych kierunków działań – czytamy w piśmie, które do „RK” wysłał rzecznik ministerstwa Szymon Huptyś.

Wspólny bilet – Grupa PKP + PR?

Więcej konkretów na temat możliwych ram działania wspólnej oferty zdradził podczas spotkania z dziennikarzami Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity – największego partnera projektu.

– Pracujemy wspólnie z PKP Informatyką nad rozwiązaniem, które ułatwi zakup biletu na pociągi trzech spółek (związanych ze skarbem państwa – dop. red.): PKP Intercity, PKP SKM Trójmiasto i Przewozów Regionalnych. Głównym partnerem prowadzącym projekt jest PKP Informatyka, roboczo nazywa się Bilkom2 – powiedział prezes PKP Intercity.

Wspólny bilet także na autobusy

Prace nad wspólnym biletem kontynuowane będą równolegle ze zwiększeniem funkcjonalności strony internetowej PKP Intercity, w kierunku uzyskania możliwości zakupów biletów mieszanych oraz z przesiadką. Jak powiedział prezes, z lepszej strony internetowej pasażerowie mają skorzystać jeszcze w tym roku. Warto podkreślić, że Przewozy Regionalne chcą współpracować nad wspólną ofertą z państwowymi PKS-ami, to z kolei ma umożliwić zakup biletów kolejowych i autobusowych za pomocą jednej platformy.

– Plany MIB nie ograniczają się do stworzenia platformy ułatwiającej kupno biletów kolejowych. Są ukierunkowane na zbudowanie nowoczesnego systemu, integrującego różne funkcje o charakterze rozwojowym, np. multimodalnego planera podróży. Dotyczy to w szczególności, rozproszonego w tej chwili, systemu rezerwacji i sprzedaży na kolei – powiedział Szymon Huptyś, rzecznik prasowy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony