Partnerzy serwisu:

Wspólny bilet czy blankiet? Ministerstwo wyjaśnia

Jakub Madrjas 12.06.2017 2,7k

Wspólny bilet czy blankiet? Ministerstwo wyjaśnia
Fot. Łukasz Piotrowski, SM42.pl
Tuż po wakacjach ruszy pierwszy etap wspólnego biletu. Obejmie możliwość kupna – początkowo tylko w kasie – biletu na przejazd pociągami PR, PKP Intercity i SKM Trójmiasto na jednym blankiecie. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wyjaśnia, dlaczego nie jest to jeszcze docelowa oferta.
– Jak tylko skończą się wakacje nasi klienci otrzymają produkt o nazwie „wspólny przejazd” – zapowiedział w ubiegłym tygodniu prezes PKP SA Krzysztof Mamiński. Projekt na razie realizowany jest przez trzech przewoźników: PKP Intercity, Przewozy Regionalne i SKM Trójmiasto. 

Jak tłumaczy Krzysztof Mamiński, za jedną transakcją, we wszystkich kasach tych przewoźników w Polsce, będzie można kupić bilet na przejazd uwzględniający wszelkie ulgi ustawowe i handlowe. Mamiński zapewnia, że w ten sposób pasażer będzie mógł wybrać najkorzystniejszą cenę po uwzględnieniu wszystkich zniżek i ofert specjalnych; jeżeli będą to przejazdy pociągami jednego przewoźnika, to stosowana będzie taryfa degresywna. 

Jeden blankiet to za mało

– Prace nad wprowadzeniem wspólnego biletu na przejazdy kolejowe posuwają się w ślimaczym tempie. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa planuje zakończyć je wkrótce… wprowadzeniem erzacu wspólnego biletu w formie biletu na przejazd różnymi kategoriami pociągów na jednym blankiecie. Tyle tylko, że obecnie taki produkt już oferuje, bez żadnych prac zespołów ekspertów i wszystkowiedzących specjalistów, firma Koleo – krytykował działania MIB jeszcze w maju Stanisław Biega z Centrum Zrównoważonego Transportu.

Jak Tłumaczy Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, wspólny bilet to możliwość zakupu jednego biletu na przejazd pociągami wielu przewoźników za cenę degresywną (każdy kolejny kilometr podróży jest tańszy). – Nie chodzi więc o to, aby był to wyłącznie jeden blankiet. Obecnie żadna firma nie oferuje takiej usługi –  podkreśla Huptyś, dodając, że platformy pośredniczące oferują tak naprawdę możliwość dokonania wspólnej płatności za zakup biletów u różnych przewoźników.

– Z pewnością zaoferowanie pasażerom możliwości zakupu biletów na kilka przejazdów pociągami należącymi do publicznych przewoźników, w jednej kasie, na wspólnym blankiecie i przy najlepszej cenie jest ułatwieniem dla pasażerów, jednak niewystarczającym. Dlatego założenie w projekcie realizowanym przez resort infrastruktury i budownictwa jest takie, aby w ramach kolejnych etapów prac nad wdrożeniem wspólnego biletu wprowadzać funkcjonalności i usługi najlepiej dostosowane do potrzeb pasażerów – tłumaczy rzecznik. 

Potrzebne będą zgody przewoźników


Opóźnienia w realizacji projektu Huptyś tłumaczy tym, że organizacja przewozów kolejowych jest rozczłonkowana. – Powodzenie całego projektu jest zależne od porozumień zawieranych między przewoźnikami, którzy niejednokrotnie ze sobą konkurują – wyjaśnia i dodaje, że koncepcja wspólnego biletu wymaga wielu działań, podejmowanych w takich obszarach jak taryfy biletowe, systemy informatyczne dystrybucji biletów i rozliczeń finansowych, planowanie podróży czy integracja z innymi gałęziami transportu. Dlatego zdaniem ministerstwa podział całego projektu na etapy jest uzasadniony.

W ocenie MIB wdrażanie kolejnych etapów wspólnego biletu, wraz z rozwojem nowych funkcjonalności, będzie mobilizowało przewoźników do zawierania takich porozumień. – Wdrożenie wspólnego biletu z pewnością pozwoli na to, aby system mógł być zastosowany do połączeń w transporcie aglomeracyjnym – dzięki temu przyczyni się do pełniejszego wykorzystania potencjału publicznego transportu zbiorowego – uważa Szymon Huptyś. – Wymagać to będzie oczywiście wspólnych ustaleń wszystkich interesariuszy, by uwzględniony został interes ekonomiczny zarówno przewoźników, jak i pasażerów – podsumowuje.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony