Partnerzy serwisu:

Wspólnego Biletu nie kupimy w każdej kasie. PKP SA: Pracujemy nad tym

Michał Szymajda 11.02.2019 1,9k

Wspólnego Biletu nie kupimy w każdej kasie. PKP SA: Pracujemy nad tym
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl (zdjęcie ilustracyjne)
W grudniu PKP SA zadeklarowała, że do końca stycznia 2019 roku Wspólny Bilet obejmie swoim zasięgiem także Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie i Arrivę RP. Sprawdziliśmy, czy udało się wprowadzić w życie tę deklarację.
10 grudnia 2018, na podstawie informacji przekazanej przez PKP SA pisaliśmy: "Na początku Wspólny Bilet będzie dostępny w ponad 630 okienkach kasowych w całej Polsce, a na podróże pociągami części przewoźników także przez internet, w systemie Bilkom. Docelowo (do końca stycznia 2019 r.) Wspólny Bilet obejmie swoim zasięgiem także Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie i Arrivę RP, dzięki czemu będzie mogło z niego skorzystać ponad 90 proc. wszystkich pasażerów polskich kolei."

Kiedy Wspólny Bilet będzie wspólny?

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia udało się wdrożyć sprzedaż biletów według oferty WB w kasach Kolei Małopolskich. Wcześniej – 10 grudnia 2018 – bilety stały się dostępne w kasach PKP Intercity, Przewozów Regionalnych i PKP SKM Trójmiasto. Co z pozostałymi przewoźnikami?

– Jeszcze w lutym br. planowane jest uruchomione sprzedaży Wspólnego Biletu w Kolejach Śląskich, jednakże dokładną datę będziemy mogli określić po zakończeniu testów oprogramowania kasowego przez tego przewoźnika – napisał Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA. – W przypadku spółek Arriva RP i Koleje Dolnośląskie oczekujemy na deklarację z ich strony gotowości technicznej do wdrożenia tej oferty. Deklaracje przystąpienia do Wspólnego Biletu wspominanych wcześniej przewoźników nadal pozostają aktualne – dodał.

Warto wspomnieć, że przewoźnicy, na pociągi których nie można jeszcze kupić Wspólnego Biletu, honorują w swoich pociągach bilety innych operatorów wydane w ramach oferty WB.

Bilkom 2 wciąż z "Pakietem Podróżnika"

Wciąż są dość duże problemy z zakupem Wspólnego Biletu za pośrednictwem dedykowanego do tego portalu Bilkom 2 zbudowanego przez PKP Informatyka. Na stronie głównej portalu można wybrać jedynie przewoźników z „Pakietu Podróżnika” (trójmiejską SKM, Przewozy Regionalne i PKP Intercity), a nie w ramach oferty „Wspólny Bilet”. W praktyce to to samo, jednak wprowadza niepotrzebny zamęt – o Wspólnym Bilecie na stronie głównej nie znajdziemy zresztą ani słowa. Nie wiadomo, kiedy uda się PKP Informatyce zintegrować WB do sprzedaży biletów innych przewoźników poprzez internet.

– W pierwszym etapie bilety w serwisie Bilkom 2 sprzedawane są na pociągi trzech państwowych przewoźników (…). Biorąc pod uwagę złożoność procesu implementacji danych o cenach i rozkładach jazdy pociągów, korzystniejszym krokiem było pilotażowe uruchomienie sprzedaży na pociągi 3 przewoźników, którzy od początku uczestniczyli w projektach Wspólny Bilet i Pakiet Podróżnika. Zależało nam na tym, aby przewoźnicy samorządowi, którzy zdecydowali się na dołączenie do projektu WB znacznie później, otrzymali sprawdzony system – informowała w grudniu spółka PKP SA. Od tego czasu dla pasażera nie zaszły zmiany na portalu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony