Partnerzy serwisu:

Wróciły pociągi na linii ze Strzelec Opolskich do Rozmierki

Łukasz Kuś 26.04.2016 1,3k

Wróciły pociągi na linii ze Strzelec Opolskich do Rozmierki
fot. PKP Cargo
Na fragmencie linii kolejowej 175 Strzelce Opolskie – Kluczbork po kilkunastu latach powróciły pociągi. PKP Cargo dowozi drewno do fabryki Kronospan w Rozmierce.
Ruch pociągów osobowych na linii nr 175 został wstrzymany w 2004 r. następnie rozpoczęła się likwidacja tej linii. W 2005 r. zlikwidowano trakcję elektryczną na odcinku Fosowskie – Staniszcze Wielkie, a w 2006 na odcinku Strzelce Opolskie – Rozmierka. W 2015 r. rozpoczęto rozbiórkę torów na odcinku Rozmierka – Staniszcze Wielkie.

Szansa na zachowanie krótkiego fragmentu tej linii pojawiła się po tym jak PKP Cargo podpisało umowę z Kronospanem – dużym producentem płyt drewnianych dla branży meblarskiej, na przewozy towarów do zakładów tej spółki. W 2016 r. pociągi zaczęły wozić drewno do fabryki w Rozmierce koło Strzelec Opolskich, który posiada bocznicę kolejową reaktywowaną w celu realizacji dostaw drewna.

Dzięki reaktywacji linii i bocznicy zmniejszy się ruch samochodów ciężarowych w okolic Strzelec Opolskich oraz pozostałych zakładach meblarskich, z którym rozpoczęło współpracę PKP Cargo. W 2014 r. ten przewoźnik przewiózł 4,8 mln ton drewna.

Oprócz współpracy z Kronospanem PKP Cargo zawarło w ubiegłym roku umowy na przewozy towarów do fabryk spółek International Paper Kwidzyn i Mondi Świecie. Łączna masa przewiezionych towarów dla tych spółek przez dwa lata przekroczy 5 mln ton, z czego blisko 65 proc. będą stanowić przewozy drewna.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony