Partnerzy serwisu:

Wrócą sezonowe pociągi z Koszalina do Mielna i ze Słupska do Ustki

Michał Szymajda 29.05.2020 308

Wrócą sezonowe pociągi z Koszalina do Mielna i ze Słupska do Ustki
Pociąg Polregio na przystanku Ustka Uroczyskofot. M. Szymajda
Model, w którym rozmaite samorządy zrzucają się na funkcjonowanie regionalnego połączenia kolejowego, mającego przekonać kierowców do pozostawienia aut, sprawdza się po raz kolejny w Koszalinie.
Pomimo koniecznych cięć w wydatkach samorządów, koszalińscy radni jednogłośnie (!) poparli uchwałę o przekazaniu organizatorowi transportu w województwie zachodniopomorskim pieniędzy, które pokryją większą część kosztów uruchomienia połączenia kolejowego Koszalin – Mielno. Chodzi o 210 tysięcy złotych. Kolejne 95 tysięcy złotych ma pokryć przygotowanie do ponownej eksploatacji linii kolejowej 427, która znajduje się w zarządzie miasta (bieżącą jej obsługę zapewnia PMT). 30 tysięcy na uruchomienie pociągów wyłoży miasto Mielno.

Ograniczenia w przewozach mogą zabić frekwencję

Na razie radni są pełni obaw o to, ilu pasażerów wybierze pociąg. Marszałek przekaże do obsługi prawdopodobnie, tak jak w poprzednich latach, jednoczłonowy autobus szynowy, w którym, według obecnych regulacji, podróżować może tylko 27 osób. Miasto i przewoźnik (Polregio) żywi jednak nadzieję, że obostrzenia te do momentu rozpoczęcia sezonu letniego zostaną zniesione.

Tegoroczny plan zakłada, że Koszalin z nadmorskim miastem połączy 11 par pociągów kursujących z Koszalina od 9 do 21.30. Czas przejazdu wyniesie 15 minut i, zwłaszcza gdy droga jest zakorkowana, jest atrakcyjny w stosunku do przejazdu własnym autem.

Bilety na przejazd mają być dostępne we wszystkich kasach sprzedających bilety Polregio w całej Polsce. Będą też dostępne przez internet i za pomocą aplikacji mobilnych. Za bilet normalny zapłacimy 5 zł.

Pociągiem znów ze Słupska do Ustki

14 czerwca, z momentem wprowadzenia wakacyjnej korekty rozkładu jazdy pociągi wrócą też na linię 405 pomiędzy Słupskiem a Ustką. Pociągi zostały wstrzymane tu 23 marca, z uwagi na pandemię i bardzo ograniczoną liczbę pasażerów. Co ciekawe, całoroczne połączenia uruchomiono tu zaledwie trzy miesiące wcześniej.

Na razie nie wiemy które z pociągów dalekobieżnych w sezonie letnim dojadą do Ustki. Ważą się m.in. losy Pociągu Słonecznego.

– Decyzja odnośnie pociągu „Słoneczny” najprawdopodobniej zostanie podjęta w przyszłym tygodniu – powiedziała Donata Nowakowska, rzecznik prasowy Kolei Mazowieckich.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze