Partnerzy serwisu:

Wracają pociągi do Szlachty. Przez pierwszy miesiąc pojedziemy nimi za złotówkę

inf. pras oprac. JR 10.03.2022 1,9k

Wracają pociągi do Szlachty. Przez pierwszy miesiąc pojedziemy nimi za złotówkę
fot. Patryk Wonaszek, sm42.pl
Województwo kujawsko-pomorskie poinformowało dziś o tym, że bilety na pociągi regionalne z Wierzchucina do Szlachty, które zostaną przywrócone do rozkładu jazdy od 13 marca, przez pierwszy miesiąc będą kosztować symboliczną złotówkę. Ponadto region uruchomił ankietę, która ma dać odpowiedź na to, ile i jakich pociągów chcą mieszkańcy Kujaw. Wyniki badania mają pomóc przy ponownym przetargu na przewozy.
13 marca reaktywowana zostanie linia kolejowa nr 201 na odcinku Szlachta-Wierzchucin w Borach Tucholskich. To jedna z postulowanych przez lokalne społeczności pozytywnych zmian w skomunikowaniu kolejowym mniejszych miejscowości.

Oczekiwany powrót połączeń

– To kolejna dobra wiadomość dla mieszkańców województwa. Lokalny rozkład jazdy był konsultowany z samorządowcami i mieszkańcami, zakładamy więc, że będzie odpowiadał na zapotrzebowanie. Pociągi Szlachta – Wierzchucin, zawieszone dwa lata temu w związku z pandemią, są bardzo oczekiwane, mieliśmy w tej sprawie mnóstwo sygnałów – stwierdziła w dzisiejszej rozmowie z dziennikarzami członkini zarządu województwa, Aneta Jędrzejewska.

Aneta Jędrzejewska dodała także, że z chwilą uruchomienia pociągów na tym odcinku, liczba pociągokilometrów wzrośnie z 5150 tysięcy do 5400 tysięcy.

Cztery pary w dni powszednie

Fragment linii 201 obsługiwać będą cztery pary pociągów w dni powszednie (poniedziałek-piątek) i dwie pary w weekendy. Szerzej pisaliśmy o tym w tym tekście. Godziny kursowania oraz sieć przesiadek zostały ustalone przede wszystkim z myślą o uczącej się młodzieży, dojeżdżającej do szkół m.in. w Bydgoszczy, Grudziądzu, Tucholi i Czersku. Do 19 kwietnia bilety za przejazd między Wierzchucinem a Szlachtą będą kosztować złotówkę, podobnie jak po wznowieniu kursów z Torunia do Sierpca.

Na realizację wszystkich pasażerskich przewozów kolejowych objętych aktualnym rozkładem jazdy samorząd województwa przeznacza 135,7 mln złotych, wobec 90 milionów złotych poprzednio, co oznacza o ponad 30 proc. połączeń więcej. Pozytywne zmiany obejmują także m.in. wznowienie w styczniu połączeń Toruń – Sierpc przez Lipno oraz zwiększenie liczby pociągów obsługujących połączenia. Członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska poinformowała dziś też, że w Urzędzie Marszałkowskim trwają obecnie prace nad kolejnym zwiększeniem liczby pociągów na obsługiwanych liniach.

Finansowanie tylko przez Kujawy

Połączenia z Torunia do Sierpca są na razie finansowane tylko przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, choć przed ich zawieszeniem pociągi były opłacane także przez Mazowsze z racji tego, że część trasy znajduje się już w województwie mazowieckim. Na naszych łamach przedstawicielka tego regionu zapewniła, iż Mazowsze nadal chce współfinansować połączenia, co może pozwolić na zwiększenie ich liczby.

Ankieta, która może dużo pomóc

Kujawsko-pomorskie udostępniło także ankietę, w której podróżni mogą określić skąd i dokąd podróżują, a także jaki jest cel tych podróży. Odpowiedzi mają pozwolić na lepsze zaplanowanie nowego, rocznego rozkładu jazdy, a także pomóc w tworzeniu zapisów do nowego przetargu na przewozy kolejowe, który region będzie musiał w tym roku ogłosić. Przypomnijmy, iż poprzednie podejście się nie udało.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony