Partnerzy serwisu:

Wracają kontrole dokumentów na pokładach pociągów Thalys i Eurostar

Michał Szymajda 31.01.2017 399

Wracają kontrole dokumentów na pokładach pociągów Thalys i Eurostar
Pociąg Thalys na dworcu kolejowym Amsterdam CentraalFot. Michał Szymajda, Rynek-Kolejowy.pl
W związku z zagrożeniem terrorystycznym Holandia, Belgia i Francja porozumiały się w sprawie powrotu do kontroli dokumentów tożsamości w pociągach międzynarodowych.
Wkrótce przedstawiciele rządów trzech państw rozpoczną rozmowy z przedsiębiorstwami Thalys i Eurostar, które prowadzą swoje szybkie pociągi przez granicę trzech państw. Jak informują agencje prasowe, przewoźnicy są wobec tego pomysłu sceptyczni, widząc w kontrolach kolejne utrudnienie dla pasażerów, a co za tym idzie, możliwość utraty części przychodów. Dyskusja ma się odbyć w ciągu kilku tygodni i dotyczyć będzie nie tylko zasad przeprowadzania kontroli w pociągach, ale także wprowadzenia bardziej restrykcyjnych kontroli przed wejściem na pokład składów Thalys i Eurostar. Nie jest jasne, czy kontrole obejmą także pociągi kolei narodowych przekraczające granice.

Bardziej restrykcyjne zasady wstępu na pokład składów zostały już wprowadzone w sierpniu 2015 roku, po nieudanej próbie zamachu w jednym z nich, zdążającym z Amsterdamu do Paryża. Premier Belgii już wiele miesięcy temu apelował na forum Unii Europejskiej o wprowadzenie systematycznych kontroli pasażerów pociągów korzystających z połączeń międzynarodowych. Wspólnych zasad podróżowania pociągami wewnątrz Unii nie udało się wynegocjować, więc kraje Beneluksu i Francja same będą implementować nowe zasady. Komisja Europejska na razie sprawy nie komentuje.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony