Partnerzy serwisu:

Wraca nocny Chopin do Pragi Wiednia i Budapesztu. Niektórych połączeń nie widać w systemie [aktualizacja]

Michał Szymajda 21.07.2020 199

Wraca nocny Chopin do Pragi Wiednia i Budapesztu. Niektórych połączeń nie widać w systemie [aktualizacja]
Chopin na stacji Budapeszt KeletiFot. ms, rynek-kolejowy
17 lipca, po przeszło czterech miesiącach, wróci nocne połączenie Warszawy z Pragą, Wiedniem, Budapesztem i Bratysławą. Niestety, biletów przez internet do Pragi, Bratysławy i Budapesztu nie kupimy biletu poprzez stronę intercity.pl.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią ministerstwa infrastruktury 17 lipca ponownie wyruszą w trasę nocne pociągi międzynarodowe. Polska strona uruchamia dziennie tylko dwa pociągi tego typu – nocny Chopin z Warszawy z wagonami do Wiednia, Pragi, Bratysławy i Budapesztu, oraz pociągi nightjet (w kooperacji z Kolejami Austriackimi) z Berlina do Wiednia przez Wrocław. Oba pociągi spotykają się w czeskim Bohuminie, gdzie miksowane są w nich składy do poszczególnych stolic.

Uruchomienie pociągu na Węgry jest możliwe dlatego, że pracownicy MAV (węgierski odpowiednik PKP) uporali się z naprawą linii kolejowej w pobliżu stacji Szob w zakolu Dunaju, gdzie zwały błota i piasku, po silnych ulewach, zasypały szlak. Awaria była przyczyną dla której wstrzymano część międzynarodowych pociągów kursujących tą trasą, m.in. te z Polski.

Ale nie wszystko przygotowano idealnie na reaktywację. Bezpośredniego połączenia nocnego do Budapesztu wciąż próżno szukać w polskich wyszukiwarkach. Pociąg wskazywany jest od kilku dni, jako połączenie z przesiadką w czeskim Brzecławiu. Przesiadkę tę należy wykonać o 4:10 rano, co skutecznie zniechęca do wyboru połączenia nocnego. Czy PKP Intercity nie uruchamia już bezpośrednich wagonów do węgierskiej stolicy? Okazuje się, że jak najbardziej, uruchamia, choć tej wiedzy nie uzyskamy poprzez internet, nawet na dzień przed reaktywacją pociągu.

– Bezpośrednie wagony do stacji Budapest Keleti to 352, 353, 354, 355. Na stacji Bohumin wagony te są przełączane do pociągu 457, następnie na stacji Breclav do składu 477 – napisało biuro prasowe PKP Intercity w odpowiedzi na nasze pytania. Takiego problemu nie będą mieli pasażerowie tego samego pociągu Chopin, którego część dociera do Pragi i Wiednia. Jednak tylko na wagony do Wiednia kupimy bilety poprzez stronę intercity.pl Aby kupić bilet do Pragi lub Budapesztu musimy pofatygować się na któryś z większych dworców, najlepiej w mieście wojewódzkim. Bilety powrotne bez problemu kupimy za pośrednictwem strony internetowej czeskiego, austriackiego lub węgierskiego operatora.

Od kilku dni PKP Intercity reaktywowało także drugi z pociągów do Budapesztu. Kursujący w ciągu dnia „Batory” na razie nie dojeżdża do rozkładowej stacji docelowej, którą jest białoruski Brześć. Na Białorusi panuje wysoki stopień zagrożenia epidemiologicznego, dlatego PKP Intercity wstrzymuje się z decyzją o powrocie relacji na wschód.

[aktualizacja]. Nocne połączenie bezpośrednie z Warszawy do Budapesztu jest już wskazane jako bezpośrednie zarówno w wyszukiwarce na stronach PKP, jak i na intercity.pl. Bilety na to połączenie kupimy wyłącznie w kasach. PKP Intercity oferuje w sprzedaży atrakcyjne cenowo bilety na przejazd "tam i z powrotem" za 49 euro plus cena miejscówek. Szczegóły oferty znajdują się tutaj.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony