Partnerzy serwisu:

Wraca międzynarodowe połączenie Włochy – Słowenia

Tomasz Kościelny 19.09.2018 2,3k

Wraca międzynarodowe połączenie Włochy – Słowenia
Alessio Pedretti, CC. BY 3.0/Wikimedia Commons
Zawieszone dokładnie 10 lat temu połączenia kolejowe między Włochami a Słowenią ponownie pojawiły się na mapie relacji międzynarodowych. Od 9 września można już skorzystać z pociągów Udine – Lublana.
Wznowienie tej międzynarodowej współpracy kolejowej to efekt wspólnych działań pomiędzy włoskim regionem Friuli-Wenecja Julijska, przewoźnikiem Trenitalia oraz Kolejami Słoweńskimi. Połączenia są obsługiwane taborem włoskiego przewoźnika – pociągami ETR563, wyprodukowanymi przez firmę CAF.

Każdego dnia uruchamiane są dwie pary pociągów. Składy zatrzymują się na stacjach i przystankach: Palmanova, Cervignano-Aquileia-Grado, port lotniczy Triest, Monfalcone, Triest, Villa Opicina, Sežana, Divača, Pivka, Postojna, Rakek, Logatec oraz Lublana Tivoli. Z Lublany pociąg wyjeżdża o godz. 5:57. Do Triestu dociera na godz. 8:39, a do Udine – o godz. 9:52. Drugie połączenie jest uruchamiane o 16:10 – pociąg dojeżdża do Triestu na 18:43. Z Triestu do Lublany pociąg odjeżdża o 9:01. Do celu dociera o 11:36. Drugi pociąg wyjeżdża z Udine i dociera do Lublany o 21:48.

Tylko na odcinku Lublana – Triest podróż zajmuje ok. 2 godzin i 40 minut. Wynika to m.in. z ograniczeń infrastrukturalnych – pociągi nie mogą rozpędzać się do 160 km/h, ponieważ nie pozwala na to stan torów. Dla porównania: podróż autem zajmuje w tej relacji ok. 70 minut, natomiast autobusem – ok. 100 min (dystans 93 km pokonywany autostradą). Na pokładzie pociągu znajduje się 297 miejsc. Pociągi są także przystosowane do przewozu rowerów (ok. 30 miejsc).

To w tej chwili jedyne połączenie pasażerskie między Włochami a Słowenią. Istnieje za to jedno stałe połączenie towarowe w relacji Gorycja – Nova Gorica.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony