Partnerzy serwisu:

Wolsztyńska Parowozownia przygotowuje się do Parady

PKP Cargo/Rynek Kolejowy 16.04.2016 230

Wolsztyńska Parowozownia przygotowuje się do Parady
Fot.Maciej Panasiewicz, PKP Cargo
Raz w roku w Wolsztynie odbywa się impreza plenerowa „Parada Parowozów”. W tym roku wydarzenie to odbędzie się 30 kwietnia. Wolsztyńska parowozownia zaprezentuje wiele ciekawych zabytków kolejnictwa.
Parada, organizowana przez PKP Cargo, przyciąga rzesze turystów z kraju, Europy, oraz m.in. z USA i Japonii. Biorą w niej udział parowozy z Polski i z zagranicy. Do Wolsztyna można wtedy dojechać specjalnymi pociągami z Poznania i Wrocławia. Turyści z Niemiec przyjeżdżają natomiast swoimi pociągami retro. Dodatkową atrakcją imprezy są kursujące w pobliżu Wolsztyna specjalne pociągi retro prowadzone przez zabytkowe lokomotywy.

Trochę historii


Wolsztyńska Parowozownia powstała w 1907 roku, jednak pierwsza kolej dotarła na te tereny już w roku 1886. Pierwsza linia liczyła 22,7 kilometra i łączyła Wolsztyn ze Zbąszyniem. W 1896 roku miasto miało już połączenie kolejowe z Lesznem, a dwa lata później także z Grodziskiem Wlkp. i Poznaniem. W 1901 roku oddano do użytku linię Wolsztyn – Sulechów. Ostateczny kształt uzyskała wolsztyńska sieć kolejowa po wybudowaniu w 1913 roku linii Kolsko – Sława – Lipinka Głogowska – Wschowa oraz ukończeniu, już podczas trwania I wojny światowej, w 1915 roku, linii Konotop – Sulechów. Dzięki temu miasto Wolsztyn znalazło się na przecięciu pięciu linii kolejowych: do Poznania, Leszna, Zbąszyna, Sulechowa i Nowej Soli.

W skład pierwszego kompleksu parowozowni wchodziła czterostanowiskowa hala postojowa, wieża wodna, kanał oczystkowy oraz zasiek węglowy. W 1909 roku budynek parowozowni rozbudowano do ośmiu stanowisk, a w 1912 roku zbudowano także obrotnicę o średnicy 16 m. W skład parowozowni wchodziły ponadto takie obiekty, jak: studnia kopana, pomieszczenia typu stolarnia, magazynki, warsztat ślusarski, szatnia i umywalnia.

Parowozownia z licznymi atrakcjami


Na terenie Parowozowni zorganizowano wystawę eksponatów kolejowych, przedstawiających historię węzła wolsztyńskiego i parowozowni w Wolsztynie. W czasie ekspozycji można obejrzeć kolejowe lampy naftowe, urządzenia łączności, wyposażenie biura zawiadowcy stacji, kasy biletowej, urządzenia sygnalizacyjne oraz wiele innych pamiątek kolejowych. Na wystawie znajduje się także diorama parowozowni, pokazującą jej wygląd z 1907 roku. We wszystkich obiektach parowozowni można spotkać pracujące maszyny i urządzenia, wyprodukowane w połowie ubiegłego wieku. Najstarsze z nich pracują tu od lat dwudziestych XX wieku. Na terenie parowozowni prezentowany jest również unikatowy zbiór sprzętu ratownictwa technicznego.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony