Partnerzy serwisu:

Wolsztyn: Od piątku parowozy znów na liniach

Roman Czubiński 08.08.2018 3,8k

Wolsztyn: Od piątku parowozy znów na liniach
Parowóz w Wolsztynie (2017 r.)fot. Roman Czubiński
10 sierpnia będzie dniem wznowienia kursów planowych pociągów osobowych do Leszna i Poznania z parowozami – poinformowały Koleje Wielkopolskie. Według dyrekcji parowozowni zawieszenie obsługi pociągów rozkładowych trakcją parową w wakacje było błędem, który w następnych latach nie powinien się powtórzyć. Nie wiadomo jednak, jak pogodzić to z wcześniejszymi deklaracjami o zagrożeniu pożarowym, które wymusiło wycofanie parowozów.
Zawieszenie kursów parowozów z pociągami rozkładowymi nastąpiło 1 lipca. Decyzji tej od początku towarzyszył chaos informacyjny. Dyrektor parowozowni argumentowały wstrzymanie ruchu zarówno zagrożeniem pożarowym związanym z upałami i trwającymi w pobliżu torów żniwami, jak i wcześniejszymi ustaleniami z Kolejami Wielkopolskimi i przewidzianym w umowie z przewoźnikiem limitem pracy przewozowej. Rodzi się jednak pytanie o racjonalność zawieszania ruchu planowego akurat w sezonie wakacyjnym, w którym siłą rzeczy można byłoby przyciągnąć najwięcej pasażerów.

Równocześnie parowozownia poinformowała o uruchamianiu zwiększonej liczby pociągów komercyjnych na innych trasach, na których zagrożenie pożarowe miało nie być przeszkodą. Co więcej, PKP Cargo poinformowało nas pod koniec czerwca, że wstrzymanie ruchu wynika z przyczyn technicznych, a parowozy wymagają konserwacji. Dyrekcja wielkopolskiej placówki zdementowała wtedy tę informację, twierdząc, że maszyny są sprawne.

Wstrzymanie ruchu parowozów miało początkowo trwać do końca lipca, potem jednak przedłużono je także na pierwszy tydzień sierpnia, a następnie do dziewiątego dnia tego miesiąca włącznie. Pierwszym dniem ich kursowania będzie zatem piątek 10 sierpnia. Informację tę zamieściły 8 sierpnia na swojej stronie Koleje Wielkopolskie. Przez cały dzień nie pojawiła się ona natomiast na stronie Parowozowni Wolsztyn.

W wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej naczelnik parowozowni Wojciech Marszałkiewicz przyznał się do błędu, jakim było wyznaczenie przerwy w wakacje. Zadeklarował też, że w przyszłym roku wystawianie parowozów do pociągów liniowych zostanie zawieszone w innym terminie. Skąd jednak wiadomo, czy za rok podczas żniw nie powtórzą się podobne warunki pogodowe? Czy zostaną zastosowane jakieś środki techniczne zmniejszające zagrożenie wybuchu pożaru? W sobotę 11 sierpnia opublikujemy stanowisko władz Parowozowni.

Na razie jednak ruch zostanie wznowiony według rozkładu jazdy sprzed zawieszenia. W najbliższą sobotę pociągi parowe do Poznania odjadą z Wolsztyna o 7.52 i 13.35, a w kierunku przeciwnym – o 11.02 i 17.08. W dni powszednie trakcją parową będą obsługiwane dwie pary pociągów Wolsztyn (odj. 6.17 i 11.27) – Leszno (odj. 8.06 i 13.37).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony