Partnerzy serwisu:

Wolsztyn: Miasteczko Kolejowe wzbogaci ofertę Parowozowni

Roman Czubiński 10.05.2021 3,5k

Wolsztyn: Miasteczko Kolejowe wzbogaci ofertę Parowozowni
Do Miasteczka mają trafić - po odnowieniu - maszyny takie jak te.fot. Roman Czubiński (2017 r.)
Nieopodal wolsztyńskiej parowozowni ma powstać dopełniające ją „Miasteczko Kolejowe”. Przedsięwzięcie jest inicjatywą miejskiego samorządu. Ważnym elementem nowej atrakcji turystycznej mają być zimne eksponaty Parowozowni – lokomotywy po renowacji.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, miasteczko ma powstać na zachód od parowozowni, na niezagospodarowanym dziś obszarze oddzielających ja od brzegu Jeziora Berzyńskiego. Tereny rekreacyjne wokół jeziora mają zostać połączone z parowozownią wygodnymi ścieżkami. Powstanie tym samym łącznik między dwiema wolsztyńskimi atrakcjami turystycznymi.

Według cytowanego przez agencję burmistrza Wojciecha Lisa jednym z najważniejszych elementów miasteczka ma być dziecięca kolejka ogrodowa. Innym nawiązaniem do kolejowego charakteru miejsca będzie całoroczna ekspozycja parowozów. 10 nieczynnych maszyn, odstawionych obecnie na bocznych torach w pobliżu rampy, zostanie w tym celu odnowionych i przeniesionych na specjalnie wybudowany tor w miasteczku. Ich renowacja ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, później być może dołączą do nich kolejne parowozy. Odwiedzający będą mogli wsiąść do budki każdej z lokomotyw i przeczytać umieszczone obok nich informacje na ich temat.

Dopełnieniem całości będzie budynek z restauracją, toaletami, sklepem z pamiątkami i kasą biletową. Będzie on mieścił także wielofunkcyjny hol, możliwy do wykorzystania w razie potrzeby jako sala koncertowa, kinowa lub wystawowa. Obiekt powstanie od strony ul. Kolejowej. Obok niego mają znaleźć się parkingi. Wymienione funkcje mają być odpowiedzią na potrzeby zwiedzających, które niejednokrotnie narzekają na brak oferty gastronomicznej w pobliżu Parowozowni Wolsztyn.

Nie wiadomo na razie, kiedy Miasteczko Kolejowe zostanie ukończone. Według władz miasta dokładnego kosztu inwestycji jeszcze nie obliczono. Samorząd planuje zabiegi o pozyskanie na nią środków zewnętrznych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony