Partnerzy serwisu:

Wolsztyn: 18 stycznia wracają pociągi parowe

Roman Czubiński 07.01.2020 4,6k

Wolsztyn: 18 stycznia wracają pociągi parowe
Fot. Koleje Wielkopolskie
W przyszłą sobotę Parowozownia Wolsztyn wznowi obsługę wybranych pociągów osobowych między Wolsztynem a Poznaniem. Podobnie jak w ubiegłym roku, wystawiany skład będzie złożony z maszyny serii Ol49 i dwóch wagonów 120A. W dni powszednie parowozy będzie można spotkać w rozkładowym ruchu na trasie Wolsztyn – Leszno.
Parowozy prowadziły pociągi Wolsztyn – Leszno (w dni powszednie) oraz Wolsztyn – Poznań (w soboty) przez większą część ubiegłego roku. Pod koniec roku nastąpiła jednak przerwa, spowodowana procedurami wyboru operatora po wygaśnięciu poprzedniej umowy. Przetarg nieograniczony ogłoszono 7 listopada, jednak nie złożono w nim żadnej oferty niepodlegającej odrzuceniu. Ostatecznie Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego udzielił kolejnego zlecenia Parowozowni Wolsztyn z wolnej ręki. Za obsługę obu tras w okresie od 18 stycznia do 28 listopada samorząd zapłaci 2 885 789,96 zł.

Przewidziano dwie pary sobotnich kursów do Poznania: poranną i popołudniową. Wybór takiego terminu ma z jednej strony ułatwić turystom skorzystanie z tej niewątpliwej atrakcji, z drugiej – zminimalizować uciążliwości dla pasażerów z regionu, korzystających z pociągów w dojazdach do pracy lub szkół. Pociąg parowy ze względu na niższą prędkość maksymalną i wolniejsze przyspieszenie pokonuje trasę o ok. 45 minut dłużej, niż obsługujący ją na co dzień spalinowy zespół trakcyjny. UMWW zastrzegł sobie prawo do zmiany rozkładu jazdy z 7-dniowym wyprzedzeniem.

Od ubiegłego roku Parowozownia Wolsztyn wykorzystuje do obsługi połączenia własne wagony. Pojazdy serii 120A zostały w 2018 r. kupione od Przewozów Regionalnych i gruntownie odnowione. Przywrócono im także historyczne oliwkowozielone malowanie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony