Partnerzy serwisu:

Wolontariusze z PKP Intercity będą ubezpieczeni na ŚDM

Jakub Madrjas 24.07.2016 178

Wolontariusze z PKP Intercity będą ubezpieczeni na ŚDM
Fot. Dominik Lebda
– Pracownicy, którzy zgłoszą się do dodatkowej pomocy przy Światowych Dniach Młodzieży zostaną ubezpieczeni na koszt spółki – zapewnia PKP Intercity. W apelu do pracowników o bezpłatną pomoc poza godzinami pracy niczego złego nie widzi Rzecznik Praw Obywatelskich.
Jak informowaliśmy w tym tygodniu, dyrektor wykonawcza ds. administracyjnych i pracowniczych PKP Intercity wysłała do pracowników pismo z apelem o wsparcie spółki w obsłudze pasażerów podczas Światowych Dni Młodzieży w czasie wolnym i bez wynagrodzenia. W działaniu przewoźnika niczego niestosowanego nie widzą związki zawodowe, a część nawet poparła starania spółki. Piszemy o tym tutaj.

Ubezpieczą pracowników na ŚDM

Nasi Czytelnicy mają wiele wątpliwości do apelu. Postulują, że zgodnie z prawem pracodawca nie może zlecać zadań bez wynagrodzenia. Pytają też, co z ubezpieczeniem pracownika, jeśli ten ulegnie wypadkowi podczas pomagania pielgrzymom. Ale są także osoby, które chwalą wykorzystanie zaangażowania pracowników. 

Na wątpliwości odpowiada biuro prasowe PKP Intercity. – PKP Intercity nie namawia do świadczenia nieodpłatnej pracy przez pracowników – w informacji wskazaliśmy jedynie możliwość dobrowolnego uczestnictwa w ŚDM – przypomina Anna Zakrzewska z PKP IC. I dodaje, że spotkała się ona z zainteresowaniem w spółce. – Zgłosiło się kilkunastu pracowników – informuje.

Jak wyjaśnia, pomoc chętnych osób przy organizacji ŚDM nie należy do obowiązków pracowniczych, nie będzie więc świadczona w ramach łączących pracowników ze spółką stosunków pracy. – Osoby, które się zgłoszą, zostaną ubezpieczone na koszt spółki – poinformowała Anna Zakrzewska.

Rzecznik Prawo Obywatelskich nie zgłasza obiekcji


A co z zarzutami o łamanie prawa pracy? Jak informuje Anna Kabulska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, "apel Spółki PKP Intercity nie dotyczy podejmowania dodatkowej pracy, lecz dobrowolnych czynności związanych ze wsparciem obsługi podróżnych na wybranych dworcach kolejowych w okresie ŚDM". – Z tego względu apel nie może podlegać ocenie przez pryzmat przepisów prawa pracy – czytamy w odpowiedzi przedstawicielki RPO.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony