Partnerzy serwisu:

Przerzuty polskiego wojska na wschód. PKP Cargo transportuje sprzęt

Kasper Fiszer 10.09.2021 14,2k

Przerzuty polskiego wojska na wschód. PKP Cargo transportuje sprzęt
fot. Kolej z pasją / Facebook
Trwają transporty sprzętu wojskowego realizowane przez PKP Cargo. Spółka informuje, że są one prowadzone w oparciu o wieloletni kontrakt z polskimi siłami zbrojnymi zawarty w marcu tego roku. Całe zamówienie warte jest ok. 1,4 mld zł brutto.
Napięta sytuacja na polsko-białoruskiej granicy skutkuje ruchami polskiego wojska. Jak informowała m.in. „Gazeta Wyborcza”, siły zbrojne kierują większą niż dotychczas część swojego wyposażenia na wschód kraju. Nasi czytelnicy wskazują zaś na zwiększoną liczbę kursujących po Polsce pociągów wojskowych.

PKP Cargo: Transporty wojskowe zgodnie z harmonogramem

Informację o prowadzeniu przewozów zleconych spółce przez wojsko potwierdziło „Rynkowi Kolejowemu” PKP Cargo. – Realizujemy transporty dla wojska zgodnie z ustalonym harmonogramem – mówi Piotr Czartoryski-Sziler, specjalista w Biurze Strategii, Relacji Inwestorskich i Promocji przewoźnika. Nie odpowiedział on natomiast na nasze pytania o skalę ruchu czy kierunki, w jakich kursują pociągi. – Ze względu na tajemnicę przedsiębiorstwa nie możemy podać konkretnych informacji dotyczących ilości czy rodzaju tych przewozów – tłumaczy.

Przypomina także, że spółka zawarła wieloletni kontrakt na obsługę transportów wojskowych. – W marcu tego roku podpisaliśmy nową, aż siedmioletnią umowę z wojskiem – stwierdził nasz rozmówca. Szacowana przez wojsko wartość zamówienia ma sięgnąć nawet 1,4 mld zł. Umowa dotyczy zarówno przewozów krajowych, jak i międzynarodowych. PKP Cargo ma na jej podstawie transportować nie tylko sprzęt wojskowy, ale i ludzi. Choć akurat wagony do przewozu żołnierzy zamówiła inna spółka - PKP Intercity.

Kontrakt ma charakter ramowy, transporty wymagają odrębnych umów

Według przytaczanych przez przedstawiciela PKP Cargo założeń ok. 70 proc. wartości umowy ma zostać przeznaczone na przewozy wewnętrzne, a ok. 30 proc. – na kursy międzynarodowe. Duży kontrakt ma charakter ramowy, a konkretne transporty odbywają się na podstawie odrębnych umów realizacyjnych opartych na zasadach wyznaczonych przez ogólne porozumienie. Wojsko wybrało operatora w ramach procedury bezprzetargowej.

PKP Cargo realizuje przewozy wojskowe od wielu lat. W komunikacie prasowym z marca tego roku zapewniono, że aspekt ekonomiczny nie jest jedynym, który decyduje o współpracy z siłami zbrojnymi. Przewoźnik ma traktować ją także jako prestiżową powinność.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony