Partnerzy serwisu:

Wojsko nie zawarło miliardowej umowy z PKP Cargo

Roman Czubiński 25.01.2021 10,1k

Wojsko nie zawarło miliardowej umowy z PKP Cargo
fot. Youtube, kanał: Morfeusz120
Nie będzie na razie czteroletniej umowy ramowej PKP Cargo na przewozy dla potrzeb wojska. Strony nie ujawniają przyczyn, dla których nie udało się im porozumieć. Przewoźnik nadal jednak będzie wykonywał dla sił zbrojnych usługi transportowe na dotychczasowych zasadach.
Strona wojskowa zamierzała podpisać czteroletnią umowę ramową na przewozy Wojskowych Oddziałów Gospodarczych oraz jednostek wojskowych. W jej ramach miałyby być realizowane zarówno wojskowe transporty operacyjne, jak i transporty zaopatrzenia. Kontraktu, szacowanego nawet na miliard złotych, jednak nie podpisano. Zamawiający enigmatycznie tłumaczył to niepowodzeniem negocjacji.

Spytaliśmy MON o to, w jakich dokładnie sprawach strony nie doszły do porozumienia. Zostaliśmy odesłani do informacji o zakończeniu postępowania na stronie 2. Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie. W datowanym na 4 stycznia dokumencie znajduje się jedynie stwierdzenie o braku porozumienia. Nie podano jakichkolwiek szczegółów. PKP Cargo w ogóle nie odpowiedziały na nasze pytania.

– 2. Regionalna Baza Logistyczna otrzymała zadanie ponownego rozpoczęcia postępowania ws. świadczenia usługi transportu kolejowego. Wojskowe transporty kolejowe na potrzeby Sił Zbrojnych RP będą realizowane na dotychczasowych zasadach, określonych w „Porozumieniu z dnia 1 grudnia 2009 r. w sprawie zasad realizacji sposobu rozliczeń finansowych za usługi przewozowe świadczone przez PKP Cargo na rzecz jednostek organizacyjnych resortu Obrony Narodowej" – informuje MON. Ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy z wolnej ręki ukazało się 8 stycznia.

Jak twierdzi zamawiający, próby uruchomienia przetargów na usługę transportu kolejowego trwały od roku 2012. Nikt nie składał jednak ofert. Również prowadzony w 2016 r. dialog techniczny zakończył się bezowocnie – żaden z potencjalnych wykonawców nie spełniał warunków technicznych. Podjęcie negocjacji z PKP Cargo wynikało z jego statusu przedsiębiorstwa realizującego zadania obronne na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Przewoźnik ma też duże doświadczenie w zakresie przewozów wojska (dziś jest jedyną spółką kolejową świadczącą takie usługi dla jednostek, jako jedyny posiada też odpowiedni tabor). Wreszcie – PKP Cargo podpisały umowę z PKP Intercity na wykorzystywanie wagonów pasażerskich dla potrzeb Sił Zbrojnych RP. W tym celu przewoźnik pasażerski kupił jedne z najnowocześniejszych wagonów w kraju.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony