Partnerzy serwisu:

Wojna na Ukrainie. Na stacji Przemyśl Główny pomoc dla uchodźców działa dobrze

Michał Szymajda 26.02.2022 4,4k

Wojna na Ukrainie. Na stacji Przemyśl Główny pomoc dla uchodźców działa dobrze
Fot. M. Szymajda
Na głównej stacji węzłowej w Przemyślu działa bardzo dobrze zorganizowana pomoc dla osób, które uciekają przed wojną na Ukrainie. Miasto, PKP SA, PKP Intercity i służby mundurowe stanęły na wysokości zadania.
Najważniejszym kolejowym punktem przerzutowym dla osób, które uciekają przed rosyjskim najeźdźcą z terytorium Ukrainy, jest stacja Przemyśl. Stąd do przejścia granicznego w Medyce jest 12 kilometrów. Od początku wiadomo było, że niezmotoryzowani uchodźcy będą docierać do stacji Przemyśl Główny.

– Sytuacja na dworcu wygląda bardzo dobrze, miasto zadbało o miejsca do odpoczynku, o posiłki, zorganizowano punkty noclegowe w różnych miejscach miasta. Są psychologowie, są tłumacze, prywatne osoby i instytucje same organizują dodatkową pomoc i oferują bezpłatną możliwość przejazdu – powiedział Karol Gajdzik, kolejowy aktywista z Podkarpacia.

Kolejarze stanęli na wysokości zadania

Działają trzy kasy biletowe PKP Intercity, bilety sprzedają też mobilni informatorzy zaopatrzeni w terminale, którzy „wyłapują” pasażerów jeszcze w perony czy tunelach. Nie ma tłoku ani paniki.

Obecnie ruch kolejowy za granicę wygląda następująco: Kursuje szereg pociągów osobowych ze Lwowa do Medyki i Przemyśla i z powrotem (odjazdy ze Lwowa: 8:00, 12:00, 16:00, 19:55, 00:40, 05:27, możliwe jednak, że rozkład będzie zmieniany na bieżąco). Dwa pociągi IC+ kursują już tylko w relacji Lwów – Przemyśl. Jednocześnie na stacji we Lwowie następuje przesiadka z pociągów z innyc kierunków.

Wzmacniane się krajowe pociągi PKP Intercity, pojawiają się pierwsze dodatkowe. Jak podkreśla Karol Gajdzik - nie ma większego problemu z dostępnością biletów na pociągi w relacjach z Przemyśla na zachód i do centrum Polski. Pamiętajmy, że z Przemyśla można się wydostać do Rzeszowa i innych miast także licznymi pociągami regionalnymi spółki Polregio. Pomagają też Czesi, a przejazdy ich pociągami specjalnymi były bezpłatne. Dołącza do nich Polska: w sobotę 26 lutego Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, ogłosił, że przejazdy pociągami PKP Intercity dla Ukraińców przekraczających granicę będą bezpłatne.

Sytuacja nad granicą


26 lutego na dworcu w Przemyślu miała też miejsce prezentacja pociągu sanitarnego, który w kilka dni powstał dzięki współpracy PKP Intercity z resortem zdrowia. Składa się z 8 wagonów i będzie stacjonował przy granicy. Ze względów bezpieczeństwa nie będziemy publikować więcej jego szczegółów.

W dowozie uchodźców od pieszego przejścia granicznego w Medyce do stacji w Przemyślu pomóc mogłyby dodatkowe pociągi regionalne. W tygodniu jest ich tylko 3, w weekendy - tylko 2. Wydaje się, że marszałek Podkarpacia powinien rozważyć uruchomienie więcej par pociągów we wspomnianej relacji.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony