Partnerzy serwisu:

Wojciech Balczun: Potencjał Ukraińskich Kolei jest ogromny

Michał Szymajda 21.09.2016 185

Wojciech Balczun: Potencjał Ukraińskich Kolei jest ogromny
Wojciech BalczunFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Podczas targów Innotrans 2016 doszło do podpisania memorandum o współpracy przy modernizacji taboru pomiędzy Ukraińskimi Kolejami, które reprezentował ich prezes Wojciech Balczun, a Pesą. Prezesa Ukrzalyznycji zapytaliśmy o sens podpisywania tego rodzaju porozumień i przygotowywany proces wymiany taboru.
Wojciech Balczun powiedział, że memoranda są pewnego rodzaju intencją stron, które chcą przeanalizować swój wzajemny potencjał w zakresie ewentualnej kooperacji. - Natomiast wszystkie decyzje które podejmujemy, podejmujemy w oparciu o bardzo transparentne procedury przetargowe i przy realizacji konkretnych projektów inwestycyjnych będziemy wybierali partnerów, którzy dadzą nam najlepsze oferty. Właśnie po to, żebyśmy mogli skonstruować nasze założenia chcemy mieć przeanalizowane oferty wszystkich najważniejszych producentów taboru na świecie - powiedział były prezes PKP Cargo.

Ukraińskie Koleje pytają o oferty

Prezes Balczun dodał też, że porozumienia, które Ukrzaliznycja podpisała na Innotrans w Berlinie z Pesą, nie są i nie będą jedynymi tego rodzaju. - Zgłaszają się do nas wszystkie ważne firmy produkujące tabor. Przypominam, że Ukraińskie Koleje są jedynymi z największych na świecie. Oprócz Pesy, Newagu i Bombardiera podpisaliśmy tego typu memoranda m.in. z Bombardierem czy z GE. Oczywiście, podobne dwustronne porozumienia będziemy podpisywali również z ukraińskimi kooperantami. Ten kraj posiada przecież swoje własne, duże zakłady produkujące i modernizujące tabor kolejowy - dodał.

Bezpredensowy program inwestycyjny

Jak prezes Balczun ocenia poziom innowacyjności firm ukraińskich, jeżeli porównamy je z takimi przedsiębiorstwami, jak na przykład Pesa? - Myślę, że wszystkie firmy, które chcą przetrwać na konkurencyjnym rynku, muszą się zmieniać, muszą szukać rozwiązań, które podążają za teraźniejszością. Ukraińskie firmy w tym zakresie wcale nie pozostają w tyle – powiedział Wojciech Balczun, który dodał, że o skali planowanych zakupów nie na razie informował. - Mogę jedynie powiedzieć, że przygotowujemy bardzo duży, bezprecedensowy w skali Ukrzaliznycji plan inwestycyjny. Będzie on realizowany w perspektywie dłuższej niż jeden rok, co miało miejsce do tej pory – zapewnił.

Skąd wziąć na to pieniądze? - Mamy zewnętrzne i wewnętrzne źródła finansowe. Mamy szanse, by przy wdrożeniu skutecznym reform za które odpowiadamy stworzyć jedną z najbardziej dochodowych kolei na świecie, bo taki jest potencjał Ukrzalyznycji – odpowiedział na pytanie "Rynku Kolejowego" prezes Balczun.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
InnoTrans 2016
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony