Partnerzy serwisu:

Wodorowy pociąg iLint w ruchu pasażerskim w Austrii

Jakub Madrjas 14.09.2020 1,8k

Wodorowy pociąg iLint w ruchu pasażerskim w Austrii
fot. OBB
Koleje Austriackie (ÖBB) rozpoczęły testy pierwszego na świecie wodorowego pociągu pasażerskiego Alstom Corradia iLint. Testy - w ruchu pasażerskim - potrwają do 26 listopada 2020 roku.
Jak podaje narodowy przewoźnik, w ramach trwających około 10 tygodni testów pociągu Coradia iLint Alstomu Koleje Austriackie chcą zdobyć doświadczenie z alternatywną technologią napędu - ogniwami paliwowymi. Pociąg wodorowy będzie kursował z Wiednia do Fehring oraz na trasie między Wiener Neustadt a Puchberg am Schneeberg i Gutenstein do 26 listopada 2020 r. Prezes ÖBB Andreas Matthä w oświadczeniu podkreślił, że firma będzie pionierem w testowaniu technologii wodorowej w ruchu pasażerskim; nazwał nawet ÖBB "największą austriacką firmą zajmującą się ochroną klimatu".

Dr. Jörg Nikutta, rzecznik Alstom w Niemczech i Austrii podkreślił, że dzięki testom w ruchu pasażerskim projekt iLint osiągnął ,kolejny kamień milowy. - „Bezemisyjna technologia napędu Coradia iLint stanowi przyjazną dla klimatu alternatywę dla konwencjonalnych pociągów z silnikiem Diesla, zwłaszcza na trasach niezelektryfikowanych - podkreślił. 

Jak czytamy w komunikacie, ÖBB chcą być neutralne pod względem emisji CO2 do 2030 roku. Podkreślają testowanie dwóch technologii, w tym również pociągów zasilanych bateriami, jak Cityjet eco (w tym roku zamówiono 11 takich pociągów od Siemensa).. - Pociąg musi sprawdzić się przede wszystkim na liniach, które nie są przeznaczone do elektryfikacji. Jak dotąd pociągi wodorowe były używane głównie w północnych Niemczech i Holandii - informuje biuro prasowe przewoźnika podkreślając, że trasy austriackie będą dużo bardziej wymagającym testem. 

Przypomnijmy, że wodorowy iLint otrzymał zezwolenie na eksploatację w Niemczech już dwa lata temu. Producent ma zamówienia na pociągi z Dolnej Saksonii oraz - niedawno udzielone - z Włoch. Niedawno austriackie ministerstwo ochrony klimatu dało 3,1 mln euro na rozwój wodorowo-elektrycznego pociągu do lokalnych przewozów po liniach wąskotorowych.

PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony