Partnerzy serwisu:

Wodorowy iLint po pierwszych testach z prędkością 80km/h

Jakub Madrjas 14.03.2017 157

Wodorowy iLint po pierwszych testach z prędkością 80km/h
Fot. Alstom
Alstom przeprowadził dziś z powodzeniem pierwszą jazdę próbną z prędkością 80 km/h, jedynego na świecie pociągu pasażerskiego Coradia iLint, napędzanego ogniwami paliwowymi. Dokonał tego na własnym torze testowym w Salzgitter, w Dolnej Saksonii (Niemcy).
Pojazd zaprezentowany został na targach Innotrans. Jak informuje producent, kolejne intensywne testy pociągu iLint zostaną przeprowadzone w Niemczech i w Republice Czeskiej w najbliższych miesiącach. Następnie, na początku 2018 roku, zostanie przeprowadzona pierwsza jazda testowa z pasażerami na pokładzie, na odcinku Buxtehude-Bremervörde-Bremerhaven-Cuxhaven w Niemczech.

– Obecnie prowadzone w Salzgitter czterotygodniowe testy, mają na celu potwierdzenie stabilności systemu zasilania w energię, w oparciu o skoordynowane współdziałanie pomiędzy napędem, ogniwami paliwowymi i baterią pojazdu. Testowana jest również siła hamowania w celu sprawdzenia interfejsu pomiędzy hamulcem pneumatycznym i elektrycznym – informuje rzecznik Alstomu w Polsce Marek Gawroński.

Coradia iLint to pierwszy na świecie niskopodłogowy pociąg regionalny, zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi. Pociąg podczas jazdy nie emituje CO2, a wyłącznie parę wodną i skroploną wodę, generując niski poziom hałasu jazdy. iLint jest wyjątkowy ze względu na liczbę zastowanych w nim kombinacji różnych elementów innowacyjnych: czystej konwersji energii, elastycznego magazynowania energii w akumulatorach, inteligentnego zarządzania mocą trakcji i dostępnej energii. Oparty o flagowy pojazd Lint napędzany silnikiem diesla iLint dedykowany jest do pracy w sieciach niezelektryfikowanych. Umożliwia trwałą eksploatację przy zachowaniu wysokiej wydajności pociągu.

– Ten test jest znaczącym osiągnięciem w kwestiach ochrony środowiska i innowacji technicznych. Alstom stosując w CORADIA iLint technologię ogniw paliwowych, jest pierwszym producentem taboru kolejowego na świecie, oferującym alternatywę o zerowej emisji. Dziś nasz nowy system trakcji jest zastosowany w pociągu po raz pierwszy – to istotny krok w kierunku czystszej mobilności w Europie – powiedział Didier Pfleger, wiceprezes Alstom w Niemczech i Austrii.

Próby dynamiczne prowadzone są w zakładzie Salzgitter z prędkością 80 km/h oraz w Velim (Czechy) z prędkością do 140 km/h, maksymalną prędkością Coradia iLint. W związku z prowadzonymi próbami, została uruchomiona w Salzgitter mobilna stacja napełniania wodorem zbiorników pociągu. Wodór stosowany do jazd testowych jest produktem ubocznym procesu przemysłowego, i jest ponownie wykorzystany jako produkt odpadowy. W dłuższej perspektywie, Alstom zapewnia że chce wspierać produkcję wodoru z energii wiatrowej.

Pociąg przeszedł już pomyślnie testy statyczne, podczas których zostały przetestowane i zweryfikowane wszystkie funkcje elektryczne i pneumatyczne. TÜV Süd wydał certyfikat bezpieczeństwa baterii, systemu zbiornika ciśnieniowego i ogniw paliwowych dla kolejnych faz testów.

Coradia iLint został zaprojektowany przez zespoły Alstom w zakładach Salzgitter, centrum doskonałości pociągów regionalnych w Tarbes we Francji, centrum doskonałości systemów trakcyjnych w Ornans dla silników. Projekt ten korzysta ze wsparcia niemieckiego Ministerstwa Infrastruktury Transportowej i Cyfrowej. Alstom podpisał już listy intencyjne na 60 pociągów z państwami związkowymi Dolnej Saksonii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Badenii-Wirtembergii i stowarzyszeniem transportu Hesji "Rhein-Main-Verkehrsverbund".

Więcej informacji na temat pojazdu iLint można znaleźć w numerze 12/2016 miesięcznika "Rynek Kolejowy".


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony