Partnerzy serwisu:

Włoszczowa Północ: Po co wyjeżdżać?

Jakub Madrjas 03.04.2018 8k

Włoszczowa Północ: Po co wyjeżdżać?
Fot. UM Włoszczowy
Połączenia IC Wawel i IC Barbakan – jedyne łączące bezpośrednio stację Włoszczowa Północ z Łodzią, Poznaniem i Szczecinem, wciąż będą zatrzymywać się tylko w jednym kierunku. A na modernizację stacji, w tym budowę drugiego peronu, wydano dziesiątki milionów złotych.
Od wielu miesięcy na stacji Włoszczowa Północ funkcjonuje już drugi peron, a w lutym oddano do użytku wygodne przejście pod torami. Oddano już też nową nastawnię i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Wszystko to, jak informuje PLK, poprawiło przepustowość Centralnej Magistrali Kolejowej. Koszt modernizacji stacji to 57 milionów złotych netto.

W grudniu ubiegłego roku pisaliśmy, że pociągi IC Wawel i IC Barbakan, łączące Kraków ze Szczecinem przez Centralną Magistralę Kolejową, Łódź i Poznań, zatrzymują się na stacji Włoszczowa Północ tylko w jedną stronę (a IC Barbakan – także w Opocznie). Oznacza to, że bezpośrednim pociągiem do Włoszczowy ze Szczecina, Poznania i Łodzi można tylko przyjechać, a wyjechać – nie. PKP Intercity informowały wówczas, że PLK nie zgodziła się na zatrzymanie pociągów ze względu na prace na odcinku Pilichowice – Opoczno Płd. Te roboty jednak dawno się zakończyły, w związku z czym przewidywano zatrzymanie pociągów na stacji już od korekty rozkładu jazdy 11 marca.

Jak się okazało, sytuacja pasażerów obu pociągów w marcu wcale się nie zmieniła – oprócz tego, że z powodu utrudnień w Krakowie IC Barbakan odjeżdża teraz z Krakowa Płaszowa. Z Redakcją "Rynku Kolejowego" kontaktują się w tej sprawie oburzeni pasażerowie. PKP PLK od miesiąca nie jest w stanie udzielić odpowiedzi, dlaczego – mimo technicznej możliwości – nie pozwala na zatrzymanie pociągów na dwuperonowej, zmodernizowanej stacji. Co gorsza, jak nieoficjalnie dowiedział się w PKP Intercity "Rynek Kolejowy", PLK nie zgodziła się na zatrzymania pociągów również podczas kolejnej korekty rozkładu, mającej nastąpić w czerwcu.

Rzecznik zarządcy infrastruktury Mirosław Siemieniec stwierdza jedynie, że prace nad czerwcową korektą rozkładu jeszcze trwają – "przygotowują rozkład jazdy pociągów na wniosek przewoźników, wykorzystując istniejące możliwości sieci kolejowej". Jak zaznacza rzecznik, na stacji Włoszczowa Płn. zatrzymuje się w ciągu doby średnio 16 pociągów przewoźnika PKP IC, a tylko IC Wawel i IC Barbakan relacji Szczecin Główny — Kraków Główny zatrzymują się na stacji tylko w kierunku Krakowa. Możliwości dojazdu z Włoszczowy do tego miasta są jednak dużo większe niż do Łodzi. 

Niedawno informowaliśmy, że efekty prac remontowych na odcinku Włosienica – Oświęcim nie zostały wprowadzone do rozkładu jazdy, w związku z czym przewoźnicy towarowi tracą od kilkunastu do 20 minut. To niestety również nie jest jednostkowy przypadek, o czym wkrótce napiszemy więcej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony