Partnerzy serwisu:

Włocławek: Miesiąc z pociągami do Poznania. Co dalej?

Kasper Fiszer 21.08.2018 3,1k

Włocławek: Miesiąc z pociągami do Poznania. Co dalej?
Dworzec kolejowy we Włocławkufot. Muri, lic. CC BY-SA 4.0
Od połowy września mieszkańcy 112-tysięcznego Włocławka będą mogli korzystać z pięciu par bezpośrednich pociągów PKP Intercity do Poznania (i dalej do Szczecina i Zielonej Góry). Część podróżnych postuluje, by przynajmniej jedno z połączeń utrzymane zostało także po zakończeniu prac na magistrali E20, które wymuszają wprowadzenie objazdów. PKP Intercity zapowiada analizę zainteresowania kursami.
Niebawem we Włocławku zatrzymywać się będzie więcej pociągów dalekobieżnych niż zazwyczaj. Z powodu zamknięcia kolejnego fragmentu modernizowanej magistrali E20 pociągi jadące z Warszawy w kierunku Poznania będą bowiem kierowane nowym objazdem: przez Włocławek, Toruń Główny, Inowrocław i Gniezno. Dla pociągów kategorii TLK i IC wyznaczono dodatkowe postoje w wymienionych miejscowościach.

Pierwszy kurs zaplanowano na 20 września

– W związku z modernizacją linii nr 3 od 21 września do 20 października nasze pociągi będą kursowały między Włocławkiem a Poznaniem – potwierdza Marta Ziemska z Biura Prasowego PKP Intercity. Do naszej redakcji trafiły dwa listy od czytelników, którzy chcieliby, by pomiędzy wspomnianymi miastami bezpośrednie pociągi przewoźnika jeździły stale. Mieszkańcy miasta wskazują na duży – ich zdaniem – potencjał przewozowy związany z wielkością Włocławka i stosunkowo silnymi powiązaniami z Wielkopolską.

– Włocławek to trzecie co do wielkości miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Szczególnie dla studentów [bezpośrednia] podróż byłaby komfortowa – argumentuje autorka jednego z pism. – Aktualnie, żeby się dostać do Poznania, trzeba się przesiadać w Toruniu lub Kutnie. Zważywszy na remonty na odcinku Kutno – Konin, ruch pociągów jest tam ograniczony. [W praktyce] zostaje nam [więc] tylko Toruń – opisuje natomiast grupa czytelników podpisana pod drugim z listów.

PKP Intercity nie wyklucza uruchomienia kursów

Czytelnicy postulują zatem uruchomienie w przyszłorocznym rozkładzie jazdy co najmniej jednego bezpośredniego połączenia pomiędzy ośrodkami. – Najlepiej, [gdyby odjazd z Włocławka zaplanowano] w godzinach 14:00 – 18:00, tak aby studenci i pracujący w Poznaniu mieli dojazd do stolicy Wielkopolski – czytamy. W liście wskazują oni, że dojazd do Poznania jest obecnie dużo trudniejszy niż do innych dużych miast w regionach ościennych, np. do Łodzi, Gdańska czy Warszawy, a także niż do Katowic czy Krakowa.

Spełnienia wspomnianych postulatów nie wyklucza na razie PKP Intercity. – Przeanalizujemy potoki pasażerskie i zainteresowanie mieszkańców pociągami kursującymi we wrześniu i w październiku – twierdzi bowiem Marta Ziemska. W okresie prowadzenia objazdów miasta połączy pięć par kursów: IC Gałczyński (Warszawa Wsch. – Szczecin Gł.), TLK Warta (Warszawa Wsch. – Zielona Góra), TLK Podlasiak (Suwałki – Szczecin Gł.), TLK Gombrowicz (Lublin – Szczecin Gł.) i IC Zielonogórzanin (Warszawa Wsch. – Zielona Góra). Czas przejazdu będzie oscylował wokół dwóch godzin.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony