Partnerzy serwisu:

Wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego znów na siedzibie PLK

inf. pras. 27.11.2019 67

arrow
arrow
Wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego znów na siedzibie PLK
fot. PKP PLK
Wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego znów na siedzibie PLK
Wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego znów na siedzibie PLK
Brązowa płaskorzeźba Marszałka Józefa Piłsudskiego została odsłonięta na głównym budynku PKP Polskich Linii Kolejowych w Warszawie. Podobizna powróciła na miejsce, w którym kolejarze umieścili ją w 1933 r.
PKP Polskie Linie Kolejowe, 26 listopada 2019 r. przywróciły płaskorzeźbę z podobizną Marszałka Józefa Piłsudskiego nad wejściem do budynku głównej siedziby spółki. Pierwszy wizerunek był umieszczony na kolejowym gmachu, w 15. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, tj. 19 marca 1933 roku. Płaskorzeźba zniknęła z budynku po II wojnie światowej.

– Przywrócenie płaskorzeźby Marszałka Józefa Piłsudskiego nad wejściem do siedziby PKP Polskich Linii Kolejowych. jest zgodne z wizją poprzednich pokoleń kolejarzy. To podkreślenie szacunku dla tradycji i poszanowania etosu służby, którą kolejarze pełnią dla Ojczyzny. Traktujemy to wydarzenie jako symboliczne zwieńczenie działań PLK, związanych z 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Płaskorzeźbę można oglądać nad wejściem głównym do siedziby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w Warszawie, od ul. Targowej. Wizerunek wraz z medalionem ma ok. 120 cm średnicy i 10 cm głębokości. Waży około 230 kg.

Budynek powstał w latach 1928–1931 według projektu Mariana Lalewicza, w stylu modernistycznym z elementami klasycyzmu. Od początku służy kolei.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony