Partnerzy serwisu:

Witold Pilecki upamiętniony na lokomotywie PKP Intercity [zdjęcia]

Jakub Madrjas 02.08.2021 2,7k

arrow
arrow
Witold Pilecki upamiętniony na lokomotywie PKP Intercity [zdjęcia]
Fot. PKP Intercity
Witold Pilecki upamiętniony na lokomotywie PKP Intercity [zdjęcia]
Witold Pilecki upamiętniony na lokomotywie PKP Intercity [zdjęcia]
Witold Pilecki upamiętniony na lokomotywie PKP Intercity [zdjęcia]
Witold Pilecki upamiętniony na lokomotywie PKP Intercity [zdjęcia]
Witold Pilecki upamiętniony na lokomotywie PKP Intercity [zdjęcia]
Z okazji 120-leca urodzin Witolda Pileckiego jedna z lokomotyw PKP Intercity kursujących do Berlina została oklejona okolicznościową grafiką.
Jak informuje PKP Intercity, nowy wygląd zyskała lokomotywa EU-44 Husarz, która będzie prowadzić pociągi kursujące między Warszawą a Berlinem, gdzie znajdują się siedziby Instytutu Pileckiego. Okolicznościowa grafika, której treść opracował Instytut, przedstawia postać Rotmistrza Pileckiego w najważniejszych momentach jego życia: młodzieńcze lata w Wilnie, gdzie należał do drużyny harcerskiej, czasy przedwojenne z żoną i dziećmi w majątku Sukurcze, pobyt w obozie Auschwitz, a także proces sądowy w powojennej, komunistycznej Polsce.

W centralnym miejscu znajduje się symboliczny wizerunek Rotmistrza piszącego słynny raport alarmujący świat o sytuacji w Auschwitz. Na lokomotywie, w językach polskim i angielskim, umieszczono hasło: Jego odwaga inspiruje - His courage is inspiring, co stanowi nawiązanie do rezolucji Parlamentu Europejskiego z 19 września 2019 r. w sprawie znaczenia pamięci historycznej dla przyszłości Europy, wzywającej do ustanowienia 25 maja, rocznicy śmierci Pileckiego, Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

- Rotmistrz Witold Pilecki to jedna z najważniejszych postaci w całej historii Polski. Prawdziwy bohater, ochotnik do KL Auschwitz, twórca ruchu oporu w tym nieludzkim miejscu stworzonym przez niemieckich oprawców. Przez lata jego życiorys, dokonania, bohaterstwo były wymazywane z podręczników, a jego kaci cieszyli się przywilejami. Cieszę się, że to się zmieniło, że takie postaci jak On są przywracane zbiorowej pamięci. Przedstawienie jego wizerunku na lokomotywie, która będzie przemierzała nie tylko polskie, ale i zagraniczne szlaki pomoże w szerzeniu wiedzy o wielkim Polaku. Cieszę się, że PKP Intercity znów pamięta o naszej historii, bo przecież to nie pierwsza taka inicjatywa narodowego przewoźnika kolejowego. Tak spółki Skarbu Państwa, zwłaszcza te największe o zasięgu ogólnokrajowym, powinny rozumieć swoją misję. Bo nie są tylko „zwykłymi” podmiotami gospodarczymi, nastawionymi na zysk, określenie narodowy zobowiązuje. Pragnę serdecznie podziękować Instytutowi Pileckiego oraz Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za tak intensywne działania na rzecz upamiętniania naszego wybitnego bohatera narodowego. To niezwykle ważne, aby kolejne pokolenia Polaków mogły czerpać wzór z bohaterskiej postawy Witolda Pileckiego – podkreśla Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych w komunikacie.

- Od samego początku polska kolej łączy cały kraj w jeden organizm. Cieszy nas ogromnie, że PKP Intercity tak mocno angażuje się w działania upamiętniające bohaterów polskiej historii i wydarzenia, które ukształtowały nasz kraj i nasze społeczeństwo. Oklejona lokomotywa będzie codziennie, w różnych częściach kraju i poza jego granicami przypominać Polakom o bardzo ważnej postaci w naszej historii – zaznacza Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

- Dokonania Witolda Pileckiego, jednego z najwybitniejszych żołnierzy polskiej konspiracji zbrojnej, a zarazem największych bohaterów z okresu II wojny światowej, stanowią powód do dumy dla wszystkich Polaków, jednocześnie są częścią ogólnoludzkiego dziedzictwa jako bezprecedensowy przykład odwagi i poświęcenia w imię najwyższych wartości. Jest dla nas powodem do nieskrywanej radości, że PKP S.A. mogą przyczyniać się do upowszechniania wiedzy na temat bohaterskiego Rotmistrza również poza granicami Polski. Piękna postawa Witolda Pileckiego, uczestnika walk na frontach I i II wojny światowej, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, honorowanego za pracę dla Polski licznymi odznaczeniami, dobrowolnego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz i twórcy konspiracji zbrojnej w tym obozie, uczestnika Powstania Warszawskiego, więźnia obozów jenieckich w Lamsdorf i Murnau, oficera AK oraz II Korpusu Polskiego we Włoszech, zabitego przez komunistycznych zbrodniarzy strzałem w tył głowy, powinna być bowiem znana także w innych krajach, w tym w Niemczech, dokąd będzie kursowała regularnie wspaniale udekorowana lokomotywa PKP Intercity S.A. Jestem dumny z tego, że PKP S.A. biorą udział we wspólnej inicjatywie, dzięki której odwaga Rotmistrza będzie mogła inspirować również poza granicami Polski – powiedział Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP SA.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony