Partnerzy serwisu:

Wiosna pod parą na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych

Redakcja/inf. pras. 04.04.2022 1,2k

Wiosna pod parą na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych
fot. Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zaprasza na wiosenne przejazdy wąskotorówką na trasie Bytom – Tarnowskie Góry – Bytom. W tym roku na odwiedzających będzie czekała nie lada atrakcja – pociągi będzie prowadził najprawdziwszy parowóz!
Parowóz typu „Ryś”, bo o nim mowa, został wyprodukowany w roku 1950 w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce w Chrzanowie i przez 20 lat pracował w Zakładach Cynkowych „Szopienice” w Katowicach. W roku 2019 trafił do parowozowni Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu, a następnie do warsztatów Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, gdzie po 50 latach od wycofania ze służby przywrócono go do pełnej sprawności. Szczęśliwcy mogli zobaczyć parowóz na szlaku już od grudnia 2021 przy okazji jazd próbnych i szkolenia personelu a także podczas 30 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od kwietnia każdy chętny będzie mógł nie tylko go obejrzeć z daleka, ale przejechać się prowadzonym przez niego pociągiem!

To nie lada gratka. W całej Polsce czynnych jest zaledwie 13 wąskotorowych lokomotyw parowych, a ostatnie takie maszyny zakończyły pracę na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych ponad 30 lat temu. Naprawę przeprowadzono dzięki finansowemu zaangażowaniu Gminy Bytom, Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, Fundacji Orlen, górnośląskich przedsiębiorców i ponad dwustu indywidualnych darczyńców z całej Polski. Wiosenne pociągi parowe będą kursowały 10, 24 i 30 kwietnia, 1 i 3 maja, a następnie w każdą sobotę i niedzielę do końca maja. Odjazdy ze stacji Bytom Wąskotorowy (tzw. 5 peron dworca w Bytomiu) o
godzinie 9:30, 13:30 i 16:30, a z Tarnowskich Gór o godzinie 11:00 i 15:00.

Na chętnych do zwiedzenia stacji Bytom Karb Wąskotorowy o 12:00 i 15:00 będzie czekał przewodnik, który opowie o historii kolei wąskotorowej oraz zgromadzonych na stacji eksponatach. Będzie można też zwiedzić nastawnię oraz Izbę Tradycji a także spróbować swoich sił podczas przejażdżki drezyną ręczną.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony