Partnerzy serwisu:

Wielkopolskie: O wiele mniej pociągów z Poznania do Zbąszynka

Kasper Fiszer 01.03.2022 8,1k

Wielkopolskie: O wiele mniej pociągów z Poznania do Zbąszynka
fot. Pesa Bydgoszcz
Samorząd województwa wielkopolskiego informuje o dużych zmianach w rozkładzie jazdy na zachodnim odcinku magistrali E20. Wynikają one z zamknięć torowych, jakie trzeba wprowadzić na czas budowy nowego węzła transportowego na terenie Poznania. Ubędzie zarówno kursów Polregio, jak i Kolei Wielkopolskich.
13 marca wejdzie w życie pierwsza tzw. korekta rozkładu jazdy pociągów. Oznacza to spore zmiany w ruchu pasażerskim, głównie podyktowane koniecznością dostosowania grafiku do toczących się prac modernizacyjnych, ale nie tylko. Ze znacznymi utrudnieniami będą musieli liczyć się korzystający z pociągów regionalnych na trasie z Poznania do Zbąszynka funkcjonujących w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM).

Nie będzie kursów do Zielonej Góry, a połączeń aglomeracyjnych pozostanie mniej

– Powodem zmian jest ograniczenie przepustowości związane z realizowaną przez miasto Poznań inwestycją „Zintegrowany węzeł transportowy Grunwaldzka wraz z budową bezkolizyjnego przejazdu oraz przejścia nad linią kolejową E20” – tłumaczy Włodzimierz Finke, zastępca dyrektora Departamentu Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Mówi, że prace wymuszą zamknięcia torowe na odcinku Poznań Główny – Palędzie. – Ograniczenia te są obecnie planowane na ponad sześć miesięcy – stwierdza.

Zarządca infrastruktury, PKP PLK, odwołał w związku z tym pięć par finansowanych przez UMWW kursów, które dotychczas obsługiwało Polregio. – Sytuacja ta wymaga tym samym zapewnienia przez spółkę Koleje Wielkopolskie skomunikowania z komunikacją zastępczą za odwołane pociągi w kierunku Zielonej Góry – powiedział nam przedstawiciel wielkopolskiego samorządu. Cięcia będą dotyczyć jednak również oferty KW.

Zmiany są duże, ale utrudnienia starano się minimalizować


Spółka musi odwołać kilka par kursów wykonywanych w relacjach do i z Nowego Tomyśla. UMWW zapewnia, że zmieniony rozkład jazdy pozwala w najwyższym możliwym stopniu zachować możliwość dojazdu do pracy czy szkoły, ale skala ograniczeń na zachodnim odcinku linii nr 3 jest znacząca. Przynajmniej przez kilka najbliższych miesięcy jedynym przewoźnikiem regionalnym na trasie pozostaną KW. Nie będzie zatem kursów w relacjach wybiegających za Zbąszynek, a na odcinku aglomeracyjnym liczba pociągów zmniejszy się o mniej więcej jedną trzecią.

Samorząd twierdzi też, że przewoźnicy wielokrotnie analizowali na wniosek organizatora przewozów zamknięciowy rozkład jazdy. PKP PLK miały też uwzględnić przekazywane przez województwo uwagi i dostosować grafik połączeń do potrzeb korzystających z dojazdu koleją w porach szczytów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony