Partnerzy serwisu:

Wielkopolska: Ruszyła PKM i przewozy na linii 281

Jakub Madrjas 11.06.2018 3,4k

Wielkopolska: Ruszyła PKM i przewozy na linii 281
Fot. Metropolia Poznań Twitter
Mała rewolucja kolejowa w Wielkopolsce: podczas wczorajszej korekty rozkładu jazdy ruszyła Poznańska Kolej Metropolitalna. Ale to nie wszystko, bo pociągi wróciły na linię 281 na odcinek Jarocin - Gniezno.
W niedzielę rano, 10 czerwca, na czterech trasach pojechały pierwsze pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Na razie kursy prowadzą z Poznania do Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla, i Wągrowca. - Porównanie czasów przejazdów pociągiem i samochodem w godzinach porannego i popołudniowego szczytu nie pozostawia wątpliwości, że koleją można dostać się do Poznania o wiele szybciej. Czas dojazdu pociągiem z Nowego Tomyśla na stację Poznań Główny, to 47 minut. Ten sam odcinek przejechany samochodem zajmie prawie dwa razy dłużej - ok 1,5 godziny. Dobrym przykładem może też być nieco krótsza trasa: Palędzie - Poznań Główny. Pociągiem pokonanie tej trasy zajmie 17 minut, a samochodem, w godzinach szczytu, około 50 minut, czyli trzy razy dłużej. Także z Lubonia łatwiej i szybciej będzie można się dostać koleją - 8 minut, niż samochodem - 34 minuty - zachwala urząd miasta Poznania. 

PKM obsługiwana jest przez następujące pociągi Kolei Wielkopolskich: SA 132, SA 134, SA 139, EN 57 AKW, EN 57 AL. oraz EN 76 Elf Pierwsze trzy typy pociągów jadą na trasach do Grodziska Wielkopolskiego i Wągrowcem, natomiast ezety kursują między Poznaniem a Nowym Tomyślem oraz Jarocinem. Premierę nowej oferty, która ma przyciągnąć na kolej kierowców w Wielkopolsce, mieliśmy już 25 maja. Więcej o tej idei opowiedział również prezes Stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego „Komunikacja” Michał Piechocki. Na razie rozkład jazdy koncentruje się na wzmocnieniu kursowania w dni robocze

Co ciekawe na początku miesiaca, by zwrócić uwagę mieszkańców na start PKM jeden z miejskich tramwajów, który można spotkać na liniach 2, 6 i 13 zmienił barwy. Więcej na ten temat piszemy tutaj.
Drugą dobrą informacją w Wielkopolsce jest reaktywacja połączeń pasażerskich na linii kolejowej 281 pomiędzy Gnieznem, Wrześnią, a Jarocinem. Na przebudowę trasy PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczyły ponad 100 mln złotych. Więcej na temat reaktywacji pisaliśmy tutaj.


Jak donosi Urząd Marszałkowski, z okazji wznowienia połączenia spółka zaplanowała liczne akcje promocyjne, m.in. bezpłatne przejazdy dla uczniów i studentów w okresie od 10 do 22 czerwca. Z kolei na wszystkich dorosłych pasażerów, czekają darmowe przejazdy w dniach 10, 16, 17, 23 i 24 czerwca.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony