Partnerzy serwisu:

Wielkopolska przesuwa termin dostawy pociągów z Pesy dzięki Tarczy Antykryzysowej

Jakub Madrjas 17.07.2020 3,5k

Wielkopolska przesuwa termin dostawy pociągów z Pesy dzięki Tarczy Antykryzysowej
Fot. Pesa
Samorząd województwa wielkopolskiego poinformował o zgodzie na przesunięcie dostaw pociągów Elf 2 z Pesy na początek przyszłego roku. Powodem są problemy z łańcuchem dostaw wywołane pandemią COVID-19. To jeden z pierwszych kontraktów na rynku taborowym zmieniony dzięki Tarczy Antykryzysowej.
W ubiegłoroczne Walentynki 14 lutego podpisana została umowa na dostawę 5 sztuk fabrycznie nowych, pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych pomiędzy Pesą a województwem wielkopolskim. Całkowita wartość zamówienia podstawowego wynosi 127,305 mln zł brutto.

Skorzystali z Tarczy

Dostawy nowych pojazdów planowane były w okresie czerwiec – grudzień 2020 roku. W wyniku pandemii COVID-19 pojawiły się jednak problemy z łańcuchami dostaw. Zagraniczni dostawcy Pesy już kilka miesięcy temu zgłosili producentowi z Bydgoszczy, że nie dostarczą na czas podzespołów. W związku z tym producent nie mógł zrealizować dostaw w terminie.

Sytuacja została udokumentowana i przekazana Urzędowi Marszałkowskiemu. Ten zgodził się na zmianę terminów dostaw. Podstawy do tego daje mu Tarcza Antykryzysowa. “W związku z wybuchem pandemii (...) zaszła konieczność zmiany umowy w odniesieniu do terminu wykonania umowy spowodowana obiektywnymi nie dającymi się przewidzieć okolicznościami” - wyjaśnia urząd w dokumentach przesłanych Unii Europejskiej.

Pierwszy pociąg pojawi się w styczniu

To jeden z pierwszych, o ile nie pierwszy taki przypadek na polskim rynku taborowym. Produkcja pojazdów jest już kontynuowana. - Pierwszy pociąg Elf 2 dla Województwa Wielkopolskiego jest prawie gotowy i wkrótce rozpocznie testy w IPS Tabor - poinformował “Rynek Kolejowy Maciej Maciejewski, dyrektor sprzedaży pojazdów szynowych w Pesie. Według nowego harmonogramu pojazdy będą dostarczane pomiędzy styczniem a kwietniem przyszłego roku.

To termin uwzględniający czas uzyskania dopuszczenia dla Elfów (Europejska Agencja Kolejowa - ERA ma na to pięć miesięcy). Z procedurami nie powinno być problemów, bo pojazdy są bardzo zbliżone do Elfów 2 dostarczonych już należącym do samorządu Kolejom Wielkopolskim.PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony