Partnerzy serwisu:

Wielkopolska: Pociągi retro "Koleje Wolności 1939-2019" już dziś wyjeżdżają na tory

Jakub Madrjas 01.10.2019 2,1k

Wielkopolska: Pociągi retro "Koleje Wolności 1939-2019" już dziś wyjeżdżają na tory
fot. UMWW
W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i jednocześnie kampanii wrześniowej 1939 r. Z tej okazji Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Kolejami Wielkopolskimi, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu organizują projekt – „Koleje Wolności 1939-2019. Wielkopolanie w Kampanii Wrześniowej 1939 roku”. Edukacyjne pociągi retro pojawią się na torach regionu między 1 a 4 października tego roku.
Jak informuje samorząd, w dniach od 1 do 4 października 2019 r. po szlakach kolejowych Wielkopolski jeździć będzie specjalny pociąg „retro” – stare, drewniane wagony ciągnięte przez prawdziwy parowóz. Skład będzie kursował codziennie inną trasą – w różnych kierunkach naszego województwa. Zatrzymując się na kolejnych stacjach, zabierze następne grupy chętnych (klasy szkolne, inne grupy zorganizowane). Pomiędzy poszczególnymi przystankami, podczas biegu pociągu, przeprowadzane będą specjalne lekcje. Poprowadzą je edukatorzy ubrani w mundury różnych formacji wojskowych z września 1939 r. Tematem zajęć będzie udział Wielkopolan w tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat, na podstawie losów kilku wybranych postaci. Te specjalne lekcje są doskonałą formą popularyzującą naszą historię. Atrakcyjności dodaje nie tylko forma zajęć, ale przede wszystkim to, iż przeprowadzane będą w niecodziennych „salach lekcyjnych” – w starych wagonach kolejowych, podczas podróży pociągiem „retro”.

Wg rozkładu jazdy skład Kolei Wolności 1 października zobaczymy na szlaku Wolsztyn-Leszno-Ostrów Wlkp. – Kalisz – Jarocin – Poznań Główny; 2 października pociąg z Poznania dotrze do Obornik Wlkp., Rogoźna Wlkp., Piły, Złotowa i Chodzieży; 3 października w edukacyjną podróż będzie można wybrać się z Grodziska Wlkp., Stęszewa, Środy Wlkp., Jarocina, Miłosławia, Wrześni, Czerniejewa i Gniezna. W ostatni dzień akcji, 4 października jadący z Poznania pociąg odwiedzi Pobiedziska, Gniezno, Wrześnię, Konin, Jarocin, Ostrów Wlkp., Kobylin i Leszno. W wyjątkowych lekcjach mogą uczestniczyć wyłącznie grupy, które wcześniej dokonają rezerwacji. Szczegóły: www.muzeumgniezno.pl

Tegoroczne wydarzenie to już druga edycja „Kolei Wolności”. Po raz pierwszy pojawiły się na torach we wrześniu ubiegłego roku, zaś tematem było Powstanie Wielkopolskie. W tamtych „Kolejach Wolności 1918-2018” uczestniczyło ponad 2,5 tys. osób, poznając historię zwycięskiego zrywu Wielkopolan sprzed 100 lat. 

Informacji o akcji nie ma na stronie internetowej Kolei Wielkopolskich. Prezentację projektu i trasy przejazdu w poszczególnych dniach można znaleźć tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony