Partnerzy serwisu:

Więcej połączeń kolejowych z Ukrainą? PKP Intercity: Rozmowy są prowadzone

Michał Szymajda 23.03.2017 299

Więcej połączeń kolejowych z Ukrainą? PKP Intercity: Rozmowy są prowadzone
Pociągi relacji Warszawa - Kijów na dworcu Warszawa ZachodniaFot. Michał Szymajda, RK
PKP Intercity potwierdza, że rozmawia z Ukrzaliznycią o możliwości uruchomienia kolejnych połączeń transgranicznych. Do rozmów strony zasiadają zachęcone sukcesem pociągu Przemyśl – Kijów, który ruszył tuż przed Bożym Narodzeniem 2016.
O tym, że 1 lipca ruszy połączenie Kowel – Lwów poinformował w końcu lutego Wojciech Balczun. Napisał on też, że jest szansa na uruchomienie w tym samym czasie szybkiego pociągu łączącego Kraków i Lwów. Zapytaliśmy w PKP Intercity, które musi być partnerem tego połączenia, o to jak toczą się prace nad nim.

Jeden z pociągów PKP Intercity ma szanse dojechać do Chełma

– Wszystkie połączenia uruchamiane w komunikacji międzynarodowej muszą być uzgadniane między zainteresowanymi przewoźnikami, w tym przypadku Ukrainy i Polski. Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami z UZ i w najbliższym czasie będziemy omawiać możliwość uruchomienia połączenia kolejowego w relacji Kowel – Chełm ze skomunikowaniem w Chełmie na pociąg do/z Warszawy, jak również kwestię połączenia Lwów – Kraków – powiedział Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Oznaczać by to mogło, że PKP Intercity zastanawia się nad przedłużeniem jednego ze swoich pociągów do Chełma (najpewniej któregoś z kursującego dziś pomiędzy Warszawą a Lublinem). Może to jednak napotkać na logistyczne problemy z uwagi na zaplanowaną modernizację linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin. Wówczas lokomotywy spalinowe pociągną warszawskie pociągi przez Parczew i Łuków, gdzie prace modernizacyjne właśnie się kończą.

SUW 2000 – reaktywacja

Jeśli chodzi o pociąg Kraków – Lwów, w grę wchodzić może pociąg wykorzystujący wagony z wózkami SUW 2000, których kilka na stanie wciąż ma PKP Intercity, choć obecnie, bez wykonanych napraw okresowych, nie mogą one pojechać z pasażerami. Zarząd spółki zapowiadał powrót ich na tory, choć na razie Cezary Nowak nie przesądza, że opracowany przez Ryszarda Suwalskiego system, znajdzie drugie życie na połączeniu Kraków – Lwów.

– Rozmowy na ten temat trwają z Ukraińcami. Ich rezultat podamy do wiadomości niezwłocznie po ich zakończeniu – ucina spekulacje Cezary Nowak.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony