Partnerzy serwisu:

Wiceprezes Medcomu: Skutki Brexitu nie muszą być tylko negatywne

Piotr Wroński 27.06.2016 194

Wiceprezes Medcomu: Skutki Brexitu nie muszą być tylko negatywne
fot. mattbuck CC BY-SA 3.0
– Decyzję Brytyjczyków musimy uszanować, skupić się na przyszłości i próbować znaleźć dobre strony tej sytuacji, która na pewno nie jest dla nikogo komfortowa. Natomiast ze szczegółową oceną ewentualnych skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE powinniśmy się nieco wstrzymać – komentuje wyniki referendum w Wielkiej Brytanii Piotr Wroński, wiceprezes Medcomu. 
– Trudno przeprowadzać trafne prognozy i stawiać wiążące diagnozy, ponieważ jest to sytuacja w Unii Europejskiej zupełnie nowa i nie można jej z niczym porównać. Czekają nas na pewno spore perturbacje w europejskiej gospodarce, co będzie miało wpływ na tempo rozwoju Polski, Wielkiej Brytanii, ale także całej Unii. Ich skala zależeć będzie jednak od tego, jak długo potrwa proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE i warunków na jakich ono przebiegnie – komentuje Piotr Wroński, wiceprezes Medcomu.

Zawirowania w gospodarce z pewnością przełożą się także na branżę kolejową i elektroenergetyczną w tym na producentów systemów trakcji kolejowej. Medcom nie obawia się jednak dużego pogorszenia wyników, gdyż prowadzi działalność w wielu krajach, a Wielka Brytania to tylko jeden z wielu rynków, na których spółka jest obecna i na którym dopiero zaczyna ekspansję oraz realizację projektów.

Wg Piotra Wrońskiego, Brexit może przynieść pewne korzyści polskim przedsiębiorstwom, a zwłaszcza eksporterom. Przy spadku konkurencyjności rynku brytyjskiego i pozostałych krajów Unii Europejskiej, zwiększy się z pewnością nacisk na większą konkurencyjność cenową, kosztem protekcjonizmu i wspierania lokalnych producentów.

– I tu możemy upatrywać naszej szansy i zbilansowania ewentualnych strat. Zwłaszcza, że może nam sprzyjać niższa wartości złotówki w stosunku do funta i euro. Z drugiej strony, musimy pamiętać o tym, że Wielka Brytania poza strukturami europejskimi, to mniej funduszy w budżecie Unii Europejskiej, którego Polska jest przecież beneficjentem. Mniej środków, to automatycznie mniej inwestycji, w tym także tych w infrastrukturę transportową i transport masowy, ale także w innowacje – zauważa wiceprezes Medcomu.

Spółka liczy na nowe projekty rządu, który wychodzi z inicjatywą i podejmuje kroki zmierzające do poprawy konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki. Piotr Wroński ma tutaj na myśli m.in. plan „W drodze do elektromobilności” oraz Luxtorpeda 2.0, które wg zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju mają wykorzystać potencjał rodzimej myśli technicznej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony