Partnerzy serwisu:

PKP SA reaguje na agresywne zachowanie ochroniarzy na Dworcu Centralnym [aktualizacja]

Michał Szymajda 08.03.2021 11k

PKP SA reaguje na agresywne zachowanie ochroniarzy na Dworcu Centralnym [aktualizacja]
Fot. Kasper Fiszer
Jedna z osób przebywających 6 marca rano na Dworcu Centralnym nagrała zdarzenie, w którym dwóch ochroniarzy zwracało się do niej w sposób obelżywy. Niestety nie zabrakło też gróźb. Badane są okoliczności sprawy.
Na nagraniu słuchać i widać, że dwóch ochroniarzy najpierw próbuje wymusić na nagrywającej osobie wyłączenie lub schowanie telefonu. Osoba nagrywająca przez cały czas domaga się okazania numerów służbowych pracowników. W pewnym momencie pada groźba „przerzucenia przez antresolę”, padają wyzwiska dotyczące domniemanej narodowości nagrywającego. Kiedy ten oznajmia, że jest obywatelem polskim, zostaje ponownie zelżony przez ochroniarzy. Pada kolejna prośba o numer służbowy i, niestety, kolejna wulgarna odpowiedź ochroniarza. Ochrona uspokaja się nieco, gdy stronę pasażera bierze inna osoba na dworcu. Film kończy się groźbą wezwania policji.

PKP SA, zarządca Dworca Centralnego, wie już o filmie. – Do samego zdarzenia doszło w sobotę 6 marca około godz. 7 rano. Ze wstępnej analizy nagań zarejestrowanych przez kamery przemysłowe na dworcu wynika, że dyskusja prowadzona pomiędzy osobą prywatną a ochroniarzami prawdopodobnie związana była z odbywającą się chwilę wcześniej interwencją ochrony w stosunku do osoby, której obecność na dworcu ochroniarze uznali za niepożądaną – powiedział Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA. Materiały wideo dotyczące interwencji pracowników ochrony oraz dyskusji z osobą prywatną zostały już zabezpieczone w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Ochronę na Dworcu Centralnym świadczy firma DGP Security Partner.

– Niezwłocznie wystąpimy do zewnętrznej agencji ochrony z wnioskiem o szczegółowe zbadanie sprawy i wyjaśnienie okoliczności zdarzenia, a dalsze, adekwatne do sprawy działania podejmiemy po uzyskaniu stanowiska. Oczywiście, w naszej ocenie taki styl komunikacji pracowników ochrony z pasażerami i innymi użytkownikami dworca jest nieakceptowalny i – niezależnie od okoliczności – ochroniarz nie powinien się w taki sposób zachowywać – dodał Stilger.



Aktualizacja godz. 21:00. PKP SA reaguje

Po zakończonej analizie nagrań rzecznik PKP SA Michał Stilger przesłał zaktualizowane stanowisko spółki (warto podkreślić, że spółka imiennie zakazała pracy na dworcu ochroniarzom widocznym na nagraniu):

Potwierdzamy, że sytuacja widoczna na nagraniu umieszczonym na jednym z portali społecznościowych miała miejsce, a do samego zdarzenia doszło w sobotę 6 marca około godz. 7 rano. Już ze wstępnej analizy nagań zarejestrowanych przez kamery przemysłowe na dworcu wynikało, że dyskusja prowadzona pomiędzy osobą prywatną a ochroniarzami prawdopodobnie związana była z odbywającą się chwilę wcześniej interwencją ochrony w stosunku do osoby, której obecność na dworcu ochroniarze uznali za niepożądaną.

Należy dodać, że usługę ochrony osób i mienia na dworcu Warszawa Centralna, podobnie jak na innych dworcach PKP, świadczy firma zewnętrzna (w tym przypadku DGP Security Partner Sp. z o.o.). Po przeprowadzeniu szczegółowej weryfikacji, w tym analizy materiałów wideo, podjęliśmy decyzję o wydaniu imiennych zakazów świadczenia jakichkolwiek usług na rzecz PKP S.A. przez pracowników ochrony, którzy brali udział w sobotnim zdarzeniu. Ponadto PKP będą wnioskować o nałożenie na firmę świadczącą usługę ochrony kar umownych. Wystąpiliśmy także do agencji ochrony z wnioskiem o niezwłoczne przeprowadzenie rozmów z pozostałymi ochroniarzami i przypomnienie podstawowych zasad podejmowania interwencji, a także sposobu kontaktu z osobami korzystającymi z dworca.

Oczywiście, w naszej ocenie taki styl komunikacji pracowników ochrony z pasażerami i innymi użytkownikami dworca jest nieakceptowalny i – niezależnie od okoliczności – ochroniarz nie powinien się w taki sposób zachowywać.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony