Partnerzy serwisu:

We wrześniu ruszają prace na linii Olsztyn – Gutkowo. KKZ aż do Braniewa

Witold Urbanowicz 05.08.2019 35

We wrześniu ruszają prace na linii Olsztyn – Gutkowo. KKZ aż do Braniewa
fot. MJ
Wielkimi krokami zbliża się remont trasy kolejowej z Olsztyna do Gutkowa. Na tym jednotorowym odcinku powstaną zupełnie nowe przystanki. Na czas trwania robót Przewozy Regionalne swoich pasażerów wozić będą autobusami. Komunikacja zastępcza kursować będzie aż do Braniewa.
Przewozy Regionalne rozpoczęły poszukiwania firmy, która uruchomi zastępczą komunikacją za pociągi na czas modernizacji odcinka linii kolejowej nr 220 Olsztyn – Gutkowo. Przewoźnik postanowił uruchomić autobusy w dwóch wariantach.

Pociągi kursujące do Elbląga będą rozpoczynać i kończyć bieg na stacji w Gutkowie, z kolei na odcinku Gutkowo – Olsztyn Główny podróżnych wozić będą autobusy. Taki kształt przewozów utrzyma się od 13 września 2019 roku do 10 sierpnia 2020 roku. Przejazd autobusem miałby trwać 22 minuty – niezależnie od pory dnia oraz z postojem na przystanku Olsztyn Zachodni.

Inaczej będzie wyglądała sprawa z połączeniem do Braniewa. Tutaj na całej linii przewoźnik zdecydował się uruchomić zastępczą komunikację. Co więcej, będzie ona funkcjonować dłużej, bo do końca grudnia 2020 roku. Przewoźnik w tym przypadku tłumaczy się względami eksploatacyjnymi. – Podesłanie taboru spalinowego do Braniewa mogło by się odbywać tylko liniami Olsztyn – Iława – Malbork – Elbląg – Braniewo – tłumaczy Dominik Lebda, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych. Jak podkreśla, obsługa kolejowej komunikacji zastępczej została uzgodniona z Urzędem Marszałkowskim województwa warmińsko-mazurskiego zarówno co do trasy przejazdu, jak i miejsc zatrzyma komunikacji zastępczej. Niestety, nie podano szczegółowego rozkładu jazdy. Wiadomo natomiast, że obecnie pociągi na trasie jadą ok. 2 godz.

O tym, kto jest zainteresowany obsługą podróżnych, dowiemy się 12 sierpnia. Jedynym kryterium wyboru ofert jest cena. Przewoźnik powinien dysponować co najmniej czterema autobusami dla zadania Olsztyn – Gutkowo i dwoma dla zadania Olsztyn – Braniewo. Określono, że wiek autobusów nie może być wcześniejszy niż z 2009 roku, a ich pojemność nie mniejsza niż na 60 osób. Pojazdy mają być niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację, ogrzewanie i tablice elektroniczne. Trasy obsługiwać będzie od jednego autobusu do trzech na kurs, w zależności od godzin kursowania i przewidywanych potoków podróżnych.

Także PKP Intercity przygotowuje się do zamknięcia linii 220 Olsztyn – Gutkowo. Założono, że pociąg TLK Stańczyk relacji Szczecin – Olsztyn będzie kończyć i rozpoczynać bieg na stacji w Gutkowie. Pozostałe pociągi pojadą trasą okrężną przez Iławę i Ostródę. Z kolei na trasie Malbork – Elbląg – Olsztyn uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza.

Przebudowa przez PKP PLK ponad 6-kilometrowego odcinka linii kolejowej w Olsztynie stworzy warunki do uruchomienia kolei aglomeracyjnej. W ramach inwestycji w mieście wybudowane będą dwa nowe przystanki o nazwach Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny. Dodatkowo przystanek Olsztyn Śródmieście zyska drugi peron od strony al. Wojska Polskiego. Dzięki wymianie torów zwiększy się prędkość, a budowa mijanki w obrębie przystanku Likusy umożliwi poprawę przepustowość na tym jednotorowym szlaku.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony