Partnerzy serwisu:

Przewozy towarowe wciąż się kurczą

Martyn Janduła 05.01.2017 308

Przewozy towarowe wciąż się kurczą
Fot. Kolejarz Dawid / SM42.pl
Wyniki badań Urzędu Transportu Kolejowego dotyczące przewozów towarów koleją wciąż są mało optymistyczne. Listopad jest kolejnym miesiącem spadków pod względem wykonanej masy przewozowej. Udało się jednak poprawić lekko wynik w przewiezionej masie w porównaniu do tego samego miesiąca zeszłego roku. W rocznym ujęciu przewozy towarowe nadal pozostają jednak na minusie.
Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego, w ciągu jedenastu miesięcy 2016 roku zostało przewiezionych blisko 203 mln ton, co oznacza spadek o prawie 3 mln ton względem wyniku z 2015 roku – czyli ok. 2%. Praca przewozowa także spadła w tym okresie – o 0,6%, a praca eksploatacyjna o 1,65 %.

W listopadzie więcej towarów

Spadek wskaźników w listopadzie 2016 r. w porównaniu do listopada 2015 r. został odnotowany w pracy przewozowej – o 1,9% oraz eksploatacyjnej – o 2,4%. Zaś w przypadku masy został odnotowany niewielki wzrost – o 0,2%. Jest to trzeci miesiąc w 2016 roku, w którym nastąpił wzrost w tym zakresie.

PKP Cargo pozostaje największym przewoźnikiem towarowym w Polsce. Należy do niego około połowa rynku przewozów. Od początku roku udział w przewozie ton masy pozostaje na niezmiennym poziomie oscylującym wokół 43%. W listopadzie było to 43,83%. Grupa PKP Cargo przewiozła w tym analizowanym miesiącu 9,1 mln ton towarów, co jest wynikiem o 3,8% mniejszym niż w listopadzie 2015 roku. Narastająco po 11 miesiącach Grupa przetransportowała 89,4 mln ton (-9,4 proc. rdr).

Przewoźnik notuje jednak od siedmiu miesięcy stopniowy i ciągły wzrost pracy przewozowej. W listopadzie wzrósł do udziału na poziomie 51,46% (GUS podaje wynik 51,63%). Daje to wynik 2,4 mld tonokilometrów. W porównaniu z listopadem z 2015 roku jest to wynik o 5,6% mniejszy. Narastająco po 11 miesiącach praca przewozowa była równa 23,9 mld tkm (-8,1 proc. rdr).

Co woziło PKP Cargo?

Jak podaje PKP Cargo, Grupa w listopadzie zwiększyła przewozy m.in. kamienia, metali, kontenerów, koksu i nawozów. Większe przewozy kamienia to efekt wzrostu zapotrzebowania na budowy kilku obwodnic w kraju. Na wzrost przewozów metali wpłynęło rosnące zapotrzebowanie odbiorców w kraju i za granicą na wyroby metalowe produkowane w jednej z hut w kraju (transporty także przez port w Gdańsku) oraz zwiększone przewozy złomu do jednej z innych hut. Za większe przewozy kontenerów odpowiada wzrost przewozów do portów morskich i w odwrotnym kierunku oraz w tranzycie w kierunku wschód-zachód (rozwój przewozów z/do Chin), a także rosnące transporty koksu i zbóż w kontenerach. Zwiększone przewozy koksu to efekt wzrostu przewozów przez porty morskie oraz do odbiorców w Europie Południowej. Za większe przewozy nawozów odpowiada przyrost eksportu tych artykułów przez porty, po odzyskaniu przewozów od konkurencyjnego przewoźnika.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca, w listopadzie br. wzrosły przewozy w kilku grupach towarowych, m.in. metali i wyrobów metalowych (m.in. wzrost przewozów złomu w kraju oraz slabów w kraju i w tranzycie), innych artykułów chemicznych (m.in. wzrost przewozów gazów w imporcie ze Wschodu oraz amoniaku w kraju), zboża (m.in. wzrost przewozów przez porty) i kontenerów (m.in. zwiększone przewozy w tranzycie na kierunku wschód-zachód, w tym rozwój przewozów z/do Chin, m.in. z elektroniką oraz do portów morskich, m.in. kontenerów ze zbożem).

Przyczyną mniejszych przewozów krajowych w listopadzie br. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku była słabsza dynamika m.in. na rynkach węgla kamiennego, rud i pirytów oraz drewna. Mniejsze przewozy węgla były spowodowane utratą w ubiegłym roku części zleceń dla największych grup energetycznych w Polsce, a także zmniejszone przewozy w imporcie ze Wschodu. Zmniejszone przewozy rud i pirytów były efektem spadku importu przez porty morskie do hut na południu kraju w związku z mniejszą produkcją stali. Niższy wolumen przewozów drewna wynikał z przejęcia przewozów tego surowca do jednej z fabryk przez transport samochodowy oraz z mniejszego zapotrzebowania na przewozy zrębki drzewnej do jednej z elektrowni (z uwagi na niskie ceny zielonych certyfikatów produkcja energii elektrycznej z biomasy jest mniej opłacalna).

Inni z czołówki

Drugim przewoźnikiem w kraju pod względem przewiezionej masy jest DB Cargo Polska. W ciągu jedenastu miesięcy 2016 roku przewoźnik poprawił udziały o 0,3 p.p. do 18%, przy niewielkim wzroście pracy przewozowej do poziomu 5,2%.

Z kolei słabnie udział w ilości przewiezionej masy towarów Lotos Kolei, która pod tym względem domyka podium. Z miesiąca na miesiąc maleje jej udział w przewozie towarów, który w listopadzie wyniósł 5,72%. Praca przewozowa pozostaje od siedmiu miesięcy na zbliżonym poziomie.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony