Partnerzy serwisu:

WAT udostępnia obrotowy wagon do przewozu ciężarówek

Rafał Dybiński 20.10.2020 184

WAT udostępnia obrotowy wagon do przewozu ciężarówek
fot. WAT
Polska firma nabyła licencję od Wojskowej Akademii Technicznej i wyprodukuje obrotowy wagon do przewożenia naczep samochodów ciężarowych. To efekt 14 lat pracy nad technologią, umożliwiającą sprawny rozładunek w dowolnym miejscu.
Naukowcy z WAT wyeliminowali główną wadę takiego transportu. Wagon zbudowany przez zespół Wydziału Inżynierii Mechanicznej potrafi obrócić pełną towaru naczepę w bok. To z kolei umożliwia jej zjazd wszędzie tam, gdzie tylko jest bocznica kolejowa, a ciężarówce wykonywać manewry. Pomysł pozwala dowolnej naczepie zjechać nawet ze środkowego wagonu.

Dotychczas wszystkie musiały wyjechać, żeby jedna z nich opuściła pociąg. Wynalazek naukowców WAT pozwoli zmienić punkt przeznaczenia towaru w dowolnym momencie.

Na bazie umowy licencyjnej firma EQUOBUILD zyskała cztery patenty, chroniące w Polsce i zagranicą rozwiązania zastosowane w wagonie. Uczelnia będzie mieć swój udział we wszystkich dochodach, jakie pojawią się w związku ze świadczeniem usług przez innowacyjne wagony. Przypominamy, że w jednym składzie towarowym może jechać nawet 40 wagonów.

- WAT będzie zaangażowany w ewentualne ostatnie poprawki. Twórcy będą obecni przy testach i przy produkcji wagonu. Za ok. dwa lata mogą pojawić się pierwsze komercyjne rozwiązania na tory - podkreślił dr hab. inż. Adam Bartnicki, dyrektor Centrum Transferu Technologii WAT. - Umieściliśmy cały mechanizm na wagonie. Jest on mobilny, niezależny i nie potrzebuje całej konstrukcji wbudowanej w podłoże - chwalił produkt Bartnicki.
PARTNER DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony