Partnerzy serwisu:

Wąskotorówka wraca do Rawy Maz. i Białej Rawskiej

Kasper Fiszer 07.06.2019 2,9k

Wąskotorówka wraca do Rawy Maz. i Białej Rawskiej
Pociąg kWRRBfot. M. Zajfert, FPKW
W najbliższą sobotę z okazji Dni Rawy Mazowieckiej po raz pierwszy w tym roku uruchomione zostaną ogólnodostępne pociągi wąskotorowe do Białej Rawskiej. Operator dawnej Rogowskiej Kolei Dojazdowej oferuje także kursy z Rogowa do Jeżowa. Kolejka wciąż nie obsługuje natomiast odcinka Jeżów – Rawa Mazowiecka, który znajduje się w złym stanie technicznym.
Jak poinformowała Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, w najbliższą sobotę odbędą się pierwsze w tym roku ogólnodostępne kursy Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała (dawnej Rogowskiej Kolei Dojazdowej) pomiędzy Rawą Mazowiecką a Białą Rawską. Połączenia zostaną uruchomione z okazji Dni Rawy. To doroczny festyn, głównie o charakterze muzycznym, któremu od lat towarzyszą przejazdy wąskotorówką.

Z Rawy Mazowieckiej podróż możliwa wciąż tylko w jedną stronę

– W najbliższą sobotę 8 czerwca na kolejce wąskotorowej zostaną uruchomione trzy kursy do Białej Rawskiej – mówi Bartosz Paluchowski z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych. – Będzie to okazja do podróży zabytkową kolejką i przypomnienia sobie minionego klimatu sprzed lat – zachęca. Pociągi odjadą z Rawy o 11:00, 13:25 i 15:46, a z Białej Rawskiej – o 12:20, 14:35 i 16:50. – Do kolejki można także wsiąść na przystanku Zamkowa Wola, który jest położony przy ul. Batorego w Rawie Mazowieckiej – dodaje nasz rozmówca.

Tak samo jak w roku ubiegłym, również tym razem pociągi nie będą przewoziły pasażerów pomiędzy Rogowem a Rawą Mazowiecką. Wynika to ze stanu technicznego części torowiska, które wymaga remontu. Jego koszt przekracza jednak możliwości finansowe operatora KWRRB. Pociągi wyjazdowe i zjazdowe pojadą więc jako kursy służbowe.

Latem do Białej Rawskiej kolejka dotrze co dwa tygodnie

– Warto wspomnieć, że do Białej Rawskiej wąskimi torami będzie można pojechać jeszcze 13 i 27 lipca, 10 i 24 sierpnia oraz 14 i 28 września – zapowiada przedstawiciel FPKW. W każdy z tych dni realizowane będą dwie pary kursów. Niezależnie od tego we wszystkie niedziele do końca września oraz w czasie długich weekendów Fundacja uruchamia połączenia na trasie Rogów Osobowy Wąskotorowy – Jeżów.

KWRRB jest jedyną czynną koleją wąskotorową w województwie łódzkim. Od 1998 r. wąskotorówka ma status zabytku. Tor o prześwicie 600 mm łączący Rogów z Białą Rawską wybudowały wojska niemieckie w czasie pierwszej wojny światowej. W 1954 r. przekuto go do szerokości 750 mm. W 2001 r. ówczesne Polskie Koleje Państwowe zawiesiły tu ruch pasażerski i towarowy. Obecnie 49-kilometrową trasą, zapleczem technicznym w Rogowie i ciekawą kolekcją taboru zarządza Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony