Partnerzy serwisu:

Warszawa: Zatory na przejeździe Łodygowej. Co dalej?

Roman Czubiński 03.08.2021 3,3k

Warszawa: Zatory na przejeździe Łodygowej. Co dalej?
Pociąg na przystanku Warszawa Zacisze Wilnofot. WU
Mieszkańcy warszawskiej ul. Łodygowej oraz przejeżdżający przez nią kierowcy uskarżają się na długi czas oczekiwania na przejeździe. Na przekroczenie torów linii 21 trzeba czekać w godzinach szczytu nawet po 10 minut. Według PKP PLK docelowym rozwiązaniem będzie budowa wiaduktu drogowego – nie wiadomo jednak, kiedy nastąpi.
Linia 21 Warszawa Wileńska – Wołomin Słoneczna została zmodernizowana w latach 2007-2008. Jest wykorzystywana przez Koleje Mazowieckie. Ruch podmiejski i regionalny jest intensywny zwłaszcza w godzinach szczytu: pociągi kursują nawet w odstępach 10-minutowych, a poza szczytami – co pół godziny.

Bardzo duże natężenie ma jednak także ruch drogowy. Efektem są powstające na przejeździe zatory. Czas oczekiwania na możliwość przejechania sięga nieraz 10 minut. W korkach stoją nie tylko samochody – długotrwale zamknięte szlabany powodują też utrudnienia dla pasażerów dwóch kursujących tędy miejskich linii autobusowych oraz busów podmiejskich.

Cytowany przez lokalne wydanie „Gazety Wyborczej” Piotr Malepszak – ekspert branżowy z doświadczeniem m. in. w PKP PLK oraz CPK – uważa, że przyczyną problemów jest niewłaściwe zaprojektowanie modernizacji przejazdu. – [Samoczynna sygnalizacja przejazdowa] została nieprawidłowo zaprojektowana w czasie niedawnej modernizacji przejazdu – twierdzi. Błąd polega, w jego ocenie, na zbyt dużym wyprzedzeniu, z jakim są zamykane szlabany: wynosi ono 2,5 minuty przed przecięciem jezdni przez czoło pociągu.

Co więcej, sygnał do zamknięcia podwójnych półrogatek jest wysyłany w momencie wjazdu pociągu na jeden z przystanków, między którymi znajduje się przejazd (Warszawa Zacisze Wilno i Ząbki). Jeśli postój pociągu na którymś z nich z jakichkolwiek przyczyn się wydłuży, przejazd pozostanie zamknięty przez kolejne minuty. Rozmieszczenie czujników dostosowano do planowanej podczas modernizacji prędkości 120 km/h, której jednak w praktyce pociągi na 2,5-kilometrowym odcinku Ząbki – Warszawa Zacisze Wilno nie rozwijają.

Jak dodaje Malepszak, błędem było też niedawne poszerzenie ul. Łodygowej (obecnie ma ona tu dwie jezdnie i trzecią dla ruchu lokalnego) bez budowy wiaduktu nad torami. Cytowany przez „Wyborczą” Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK informuje, że jego wykonanie jest planowane. Rozwiązanie takie jest analizowane w przygotowywanym właśnie studium wykonalności dla budowy nowej pary torów Warszawa Wschodnia – Tłuszcz. Jak twierdzi, do zarządcy infrastruktury nie docierały dotychczas skargi w sprawie przejazdu na Łodygowej.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony