Partnerzy serwisu:

Warszawa: W tym roku ruszą prace na moście Gdańskim. Jest umowa

inf. prasowa PKP PLK, oprac. red. 08.11.2018 3,9k

Warszawa: W tym roku ruszą prace na moście Gdańskim. Jest umowa
fot. PKP PLK
Sprawniej pojadą pociągi przez Warszawę po remoncie kolejowego Mostu Gdańskiego. Dzisiaj PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę na zadanie za ponad 75 mln zł, dzięki któremu powróci drugi tor. Nowa konstrukcja, podobnie jak wcześniej odnowiona na sąsiednim torze, będzie bardziej wytrzymała i dostosowana do wyższych prędkości. Inwestycja ułatwi organizacje komunikacji kolejowej w stolicy oraz w aglomeracji. Prace realizowane będą z dużym opóźnieniem – wykonawca prac miał być wyłoniony jeszcze w 2017 r.
PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę na przebudowę konstrukcji pod jednym z dwóch torów kolejowego Mostu Gdańskiego. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. – Przebudowa obiektów inżynieryjnych, m.in. takich jak Most Gdański otwiera możliwość tworzenia sprawnych połączeń w stolicy i aglomeracji. Znaczące efekty przyniosła już modernizacja warszawskiej linii obwodowej z przebudowanymi i nowymi przystankami. Oznacza to lepsze dojazdy mieszkańców do pracy i do szkoły. W Krajowym Programie Kolejowym jest wiele projektów, których efektem będzie lepsza i zintegrowania komunikacja w dużych miastach – powiedział Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Prace na Moście Gdańskim pomiędzy stacją Warszawa Gdańska a przystankiem Warszawa ZOO będą polegały na kompleksowej wymianie dziewięciu przęseł stalowej konstrukcji o długości ponad 508 m. Wzmocnione zostaną fundamenty podpór. Wymienione tory i sieć trakcyjna zapewnią sprawniejsze przejazdy pociągów po warszawskiej linii obwodowej. Po zakończeniu robót obiekt będzie dostosowany do prędkości 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 100 km/h dla pociągów towarowych. Zwiększy się przepustowość linii. Roboty zostały tak zaplanowane, że nie będą miały wpływu na kursowanie pociągów.

– Most Gdański jest ważnym ogniwem linii obwodowej. Za niespełna rok zapewni sprawniejsze podróże. Inwestycja za ponad 75 mln zł obejmuje kompleksową przebudowę przęseł pod jednym torem. Na przylegającej, równoległej konstrukcji, prace wykonano w 2016 r. – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

W 2016 roku zakończono przebudowę młodszej, wybudowanej w latach 60. XX wieku, konstrukcji Mostu Gdańskiego. Jest przystosowana do obsługi cięższych składów pasażerskich i towarowych. Pociągi pasażerskie mogą przejeżdżać z prędkością 80 km/h, a towarowe 60 km/h.

Zadanie jest realizowane ze środków budżetowych PKP Polskich Linii Kolejowych SA. Wykonawcą jest konsorcjum firm: Intop Warszawa oraz Mostostal Kielce SA. Wartość umowy to 75 780 796,55 (netto) zł. Inwestycja będzie wykonywana w terminie 9 miesięcy od podpisania.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony