Partnerzy serwisu:

Warszawa: Arriva czwartym przewoźnikiem na stacji Lotnisko Chopina?

Kasper Fiszer 20.02.2020 163

Warszawa: Arriva czwartym przewoźnikiem na stacji Lotnisko Chopina?
Pociąg Arrivy RPFot. Arriva RP
Arriva, która uruchamia obecnie pociągi osobowe w województwie kujawsko-pomorskim, od grudnia tego roku będzie mogła przewozić podróżnych pomiędzy Wejherowem i Trójmiastem a warszawską stacją Lotnisko Chopina. Na razie nie wiadomo jednak, czy spółka zdecyduje się na otwarcie połączenia. – Trwają analizy – usłyszeliśmy.
W grudniu 2020 roku na stołeczną stację kolejową zlokalizowaną przy lotnisku im. Fryderyka Chopina wjechały pierwsze pociągi dalekobieżne. Bezpośrednie połączenia z Łodzi Fabrycznej zainaugurowało bowiem PKP Intercity. Obecnie można tam dojechać także pociągami lokalnymi i regionalnymi dwóch operatorów: Szybkiej Kolei Miejskiej – Warszawa i Kolei Mazowieckich.

Spółka skorzystała z procedury otwartego dostępu

Czy wkrótce liczba przewoźników kolejowych oferujących kursy na lotnisko ponownie się zwiększy? Jeszcze w 2018 r. należąca do koncernu DB toruńska spółka Arriva RP znana głównie z obsługi połączeń lokalnych w województwie kujawsko-pomorskim otrzymała decyzję prezesa UTK o przydzieleniu jej możliwości realizacji przewozów w ramach procedury tzw. otwartego dostępu. Oznacza to, że firma może uruchomić połączenia do stacji Warszawa Lotnisko Chopina na zasadach komercyjnych.

Na mocy decyzji spółka może zainaugurować przewozy na lotnisko w grudniu tego roku. Pociąg miałby zaczynać bieg w Wejherowie, obsługiwałby więc całą aglomerację trójmiejską. Następnie byłby kierowany przez Iławę i Działdowo do Warszawy. Arriva może obsługiwać połączenie raz dziennie we wszystkie dni tygodnia.

Połączenia do Warszawy „wciąż są przedmiotem zainteresowania”

Przewoźnik już w grudniu 2018 r. mógł zacząć realizować kursy na nieco krótszej trasie – z Gdyni do Warszawy Zachodniej. Póki co spółka nie zdecydowała się jednak na taki krok. Jak zapewnia Joanna Parzniewska, PR manager Arrivy RP, nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z uruchamiania połączeń dalekobieżnych do Warszawy.

– Ten rodzaj działalności pozostaje w obszarze zainteresowania naszej spółki i jest przedmiotem analiz – stwierdza nasza rozmówczyni. Dodaje, że na razie potencjalny termin rozpoczęcia realizacji usług nie jest jednak znany. – Będziemy informować, kiedy tylko pojawią się w tym temacie nowe dane – zakończyła przedstawicielka Arrivy.

Przyznanie decyzji UTK nie oznacza obowiązku, a jedynie prawo do obsługi połączeń. Już od grudnia 2018 r. Arriva może uruchamiać swoje pociągi między Gdynią a Warszawą Zachodnią. Na razie jednak przewoźnik z tej opcji nie skorzystał.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony