Partnerzy serwisu:

Wakacyjny Pociąg Muzealny już jeździ na Dolnym Śląsku

Rynek Kolejowy 19.05.2016 617

Wakacyjny Pociąg Muzealny już jeździ na Dolnym Śląsku
fot. muzeumtechniki.pl
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku wspólnie z Przewozami Regionalnymi i lokalnymi samorządami zaprasza na przejażdżki pociągami retro, które od 1 maja kursują pomiędzy Jaworzyną Śląską, Świdnicą i Dzierżoniowem - informują Przewozy Regionalne.
W tym roku weekendowe pociągi retro kursują już od 1 maja 2016 r. To doskonała propozycja nie tylko dla miłośników kolei, ale także dla turystów odwiedzających Dolny Śląsk. W podróż zabytkowymi wagonami ciągniętymi parowozem będzie można się wybrać do końca wakacji, czyli do 30 września. Skład Wakacyjnego Pociągu Muzealnego tworzą lokomotywa parowa TKt48-18 z 1951 r. i dwa przedwojenne wagony osobowe serii Ci28 z 1928 roku!

Pociąg retro będzie kursował w relacji Jaworzyna Śląska – Dzierżoniów Śląski (i z powrotem), zatrzymując się po drodze na stacjach Świdnica Miasto i Krzyżowa. Rozkład jazdy został ułożony w taki sposób, aby podróżni mieli okazję zwiedzić wszystkie czekające na nich atrakcje. Poza Przewozami Regionalnymi partnerami przedsięwzięcia są: Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Miasta w Świdnicy, Urząd Gminy w Świdnicy i Urząd Miasta w Dzierżoniowie.

Godziny kursowania Wakacyjnego Pociągu Muzealnego i cennik biletów można sprawdzić na stronie internetowej: muzeumtechniki.pl/wakacyjny-pociag-muzealny. Bilety można kupić przez internet na stronie biletyregionalne.pl oraz u obsługi pociągu. Do Jaworzyny Śląskiej najlepiej dojechać pociągiem REGIO „Kamieńczyk” relacji Poznań – Wrocław – Szklarska Poręba, w którego składzie znajdują się wygodne, zmodernizowane wagony.

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku posiada w swoich zbiorach zabytkowy tabor kolejowy z różnych epok. Najstarsze eksponaty pochodzą z końca XIX wieku, a najnowsze z lat 70. XX wieku. Kolekcja składa się z 40 lokomotyw parowych (produkcji polskiej, niemieckiej, angielskiej oraz amerykańskiej), lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz ponad 50 wagonów i innych kolejowych pojazdów specjalistycznych, które eksponowane są na torach o łącznej długości ok. 2 km. W Muzeum znajduje się także jedyny sprawny na Dolnym Śląsku normalnotorowy parowóz – lokomotywa TKt48-18. Ponadto Muzeum posiada zbiory urządzeń, narzędzi i dokumentów kolejowych oraz tematyczne zbiory ikonograficzne związane z terenem Śląska. Na zwiedzających czekają też wystawy maszyn i urządzeń przemysłowych, w tym… polski komputer ODRA z 1974 roku! Wycieczka Wakacyjnym Pociągiem Muzealnym to również doskonała okazja do odwiedzenia zabytkowej lokomotywowni w Dzierżoniowie (z 1907 roku), w której znajdują się powojenne parowozy i wagony,
a niebawem stworzona zostanie wystawa prezentująca dzieje fabryki radioodbiorników DIORA.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony