Partnerzy serwisu:

Wakacyjne pociągi do Sandomierza z sukcesem

inf. prasowa 18.09.2017 2,5k

Wakacyjne pociągi do Sandomierza z sukcesem
fot. Martyn Janduła
– Po raz kolejny decyzja o uruchomieniu przez samorząd województwa świętokrzyskiego wspólnie z Oddziałem Świętokrzyskim Przewozów Regionalnych oferty wakacyjnych połączeń weekendowych relacji Kielce – Sandomierz – Kielce okazała się trafna – ocenia wicemarszałek Jan Maćkowiak. Tegoroczne podróżowanie pociągiem do Sandomierza posiadało szereg atrakcji, które zostały zapewnione przez świętokrzyskie instytucje.
Podsumowując drugi rok kursowania pociągu relacji Kielce – Sandomierz – Kielce należy wskazać, że zainteresowanie powyższą ofertą z roku na rok rośnie. W roku bieżącym łącznie przewieziono blisko 16 tys. osób, czyli o około 1 tys. osób więcej niż w roku poprzednim, z czego zauważalny wzrost zainteresowania następował od połowy lipca wraz z poprawą pogody. Kumulacja nastąpiła w ostatni dzień kursowania pociągu, gdzie odnotowano aż 1200 pasażerów jadących do i z Sandomierza.

Przewiezienie tak dużej ilości osób wskazuje jednoznacznie, że zapewnienie obsługi dla wspomnianego połączenia nowoczesnym taborem, wyposażonym m.in. w klimatyzację i możliwość przewozu rowerów (około 300 osób skorzystało z takiej możliwości, czyli blisko 70 osób więcej niż w roku poprzednim) zachęciło mieszkańców do podróżowania koleją. Powyższe potwierdza przyjęty kierunek polityki transportowej województwa obejmujący dalsze inwestycje kolejowe, w tym zakup nowoczesnych pociągów tak, aby zapewnić komfort i godne podróżowanie mieszkańcom naszego województwa.

Liczne atrakcje w podróży

Poza wspomnianym komfortem, tegoroczne podróżowanie pociągiem do Sandomierza posiadało szereg atrakcji, które zostały zapewnione przez świętokrzyskie instytucje. Dwukrotnie (25 czerwca i 27 sierpnia), w ramach podróży pasażerowie mogli korzystać z badań w ramach akcji profilaktycznej tzw. ,,Pociąg do zdrowia”. Oferta obejmowała bezpłatne badania profilaktyczne, tj. pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar stężenia glukozy we krwi, pomiar poziomu tlenku węgla w powietrzu wydychanym, pomiar PEF (szczytowy przepływ wydechowy). Uczestnicy akcji otrzymywali indywidualne wskazówki i materiały edukacyjne, które dotyczyły zdrowego stylu życia, zapobiegania chorobom związanym z paleniem tytoniu, bezdechu sennego, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy.

Do akcji przyłączyli się również pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej, którzy uatrakcyjnili czas podróży opowieściami o ciekawostkach etnograficznych i ludowej obrzędowości charakterystycznej dla mieszkańców kieleckich wsi. Wśród pasażerów rozlosowane zostały płyty, wydawnictwa oraz karty VIP upoważniające do bezpłatnego wejścia do wszystkich oddziałów muzeum w dowolnym terminie do końca 2017r. Natomiast 12 sierpnia do Sandomierza wraz z pasażerami udał się znany obieżyświat Koziołek Matołek, w otoczeniu innych postaci z baśniowego świata. Podróż obfitowała w szereg atrakcji zorganizowanych przez Centrum Bajki w Pacanowie i niosła niebywałą frajdę zarówno dla najmłodszych, jak i starszych podróżników.

Dwu i pół godzinną podróż 20 sierpnia umilił pasażerom Teatr im. Stefana Żeromskiego. Podróżni mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Teatru, jego aktorów i repertuaru, posłuchać historii i ciekawostek związanych z tą instytucją, a przy okazji zdobyć nagrody - teatralne gadżety oraz zniżki na bilety. Poza wymienionymi atrakcjami, także Miasto Sandomierz zapewniło ze swojej strony osobom podróżującym koleją możliwość wejścia na Bramę Opatowską za symboliczną złotówkę oraz partycypowało w kosztach uruchomienia lokalnych połączeń autobusowych z dworca PKP do centrum.

Zapowiedź kolejnych pociągów

– Podsumowując dwa lata funkcjonowania wakacyjnego połączenia relacji Kielce – Sandomierz – Kielce, jesteśmy przekonani o słuszności podejmowanych działań podnoszących poziom zainteresowania koleją – ocenia wicemarszałek Jan Maćkowiak. – Obrany kierunek jest tym bardziej atrakcyjny, że zwiedzać możemy na dwa sposoby: poza zaprezentowaną ofertą PolRegio możemy aktywnie wypoczywać korzystając ze szlaku rowerowego GreenVelo – dodaje.

Mając na uwadze tak duże zainteresowanie ofertą pociągu do Sandomierza, samorząd podjął już prace zmierzające do ponownego uruchomienia w 2018 roku połączenia kolejowego w relacji z Kielc do Sandomierza – i to w poszerzonym zakresie.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony