Partnerzy serwisu:

Wagony pocztowe raczej nie wrócą

Michał Szymajda 28.10.2021 8,1k

Wagony pocztowe raczej nie wrócą
Wagon pocztowy na stacji w Olsztynie Fot. M. Szymajda
Poseł Michał Wypij, w interpelacji do Ministerstwa Aktywów Państwowych, zwrócił uwagę na możliwość ponownego wykorzystania pociągów do wożenia przesyłek pocztowych, tym bardziej że większość placówek pocztowych Poczty Polskiej w dużych polskich miastach ma swoje siedziby blisko dworców kolejowych.
Poseł Wypij zauważa potencjalnie korzystną dla sprawy atmosferę, stwierdzając zgodnie z prawdą, że obecnie zarówno Polskie Koleje Państwowe SA, które są właścicielem przewoźnika PKP Intercity, jak również Poczta Polska, znajdują się w nadzorze właścicielskim Ministra Aktywów Państwowych.

– Czy […] spółki będą podejmowały działania, aby wykorzystać potencjał przewozowy kolei poprzez transportowanie przesyłek pocztowych pociągami dalekobieżnymi? Jakie to będą działania? Jaki będzie ich harmonogram? – pyta Wypij i zwraca się do ministerstwa, aby w przypadku negatywnego stanowiska właściwie je uzasadniono.

Z ramienia ministerstwa na pytania posła odpowiadał Maciej Małecki, sekretarz stanu w resorcie aktywów państwowych. Zwrócił się on z prośbą o odpowiednie wyjaśnienia zarówno do PKP SA, jak i do Poczty Polskiej.

– Z informacji uzyskanych od PKP SA wynika, że obecnie duża część przewozów pasażerskich, zwłaszcza pomiędzy największymi miastami, jest wykonywana przy wykorzystaniu pociągowych składów zespolonych, których konstrukcja uniemożliwia przewożenie i wymianę na dużą skalę ładunku, w tym przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych, szczególnie w sytuacji, gdy większość postojów na stacjach trwa do kilku minut – napisał Małecki. Zauważa jednak, że w większości pociągów dalekobieżnych możliwe jest nadawanie niewielkich przesyłek konduktorskich. To jednak zupełnie inna skala przewozów.

– W opinii PKP SA, brak możliwości sprawnego przeładunku paczek na pociągi pasażerskie oraz krótki czas postoju składów, uniemożliwiają obecnie sprawną wymianę ładunków na większą skalę, pomiędzy węzłami operatorów pocztowych a koleją. Jednocześnie PKP SA nie wyklucza możliwości stworzenie warunków dla realizacji tego typu bądź podobnych usług w przyszłości, jeżeli będzie na takie usługi określone zapotrzebowanie – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Natomiast z informacji uzyskanych od Poczty Polskiej wynika, że korzysta ona obecnie z sieci logistycznej (…) zlokalizowanych przede wszystkim w pobliżu głównych dróg. – Jednocześnie w ramach usługi Pocztex Kurier Krajowy, Poczta Polska wykorzystuje także połączenia kolejowe, w zakresie przemieszczania pilnych przesyłek, umożliwiając ich doręczenie w dniu nadania. Polskie Koleje Państwowe oraz Poczta Polska pozostają w bieżącym kontakcie, w zakresie projektu Same Day Delivery (nadanie i doręczenie przesyłki tego samego dnia) i w tym obszarze obie strony dostrzegają potencjał do współpracy – poinformowało ministerstwo.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony