Partnerzy serwisu:

Wabtec kupi taborowego giganta GE Transportation

Michał Szymajda 22.05.2018 12

Wabtec kupi taborowego giganta GE Transportation
Lokomotywa produkcji WabtecFot. Wabtec
Wabtec przejmie GE Transportation. Taka informacja została podana przez obie firmy 21 maja. Transakcja ma być sfinalizowana na początku 2019 roku, po uzyskaniu wszystkich zgód od udziałowców Wabtec i regulatorów rynku.
John Flannery, prezes zarządu General Electric (spółki matki GE Transportation) mówił już w listopadzie 2017 roku, że GE chce rozstać się z odpowiedzialną za budowę m.in. lokomotyw spółką GE Transportation. Z kolei Wabtec powiększył swoje zasoby m.in. o Faiveley Transport (producent pantografów, przetwornic, systemów drzwiowych, hamulcowych, klimatyzacji i innego osprzętu).

Wabtec, stosunkowo słabo znany w Środkowej Europie, jest producentem całej gamy lokomotywy (głównie na rynek północnoamerykański i do Australii), generatorów, osprzętu elektrycznego i elektronicznego do lokomotyw, oraz systemów zabezpieczenia ruchu etc.

Transakcja ma być warta ok. 11,1 mld dolarów. Wabtec zobowiązał się do inwestycji w GE Transportation. GE Electric zachowa 9,9% akcji w przejmowanej przez Wabtec spółce. GE Transportation wyznaczy swoich członków zarządu do połączonej firmy.

W oficjalnych komunikatach można przeczytać, że akwizycja ma przynieść nowe rynki zbytu dla taboru GE. Wabtec zamierza inwestować w digitalizację GE zarówno na etapie procesów produkcji, jak i w gotowych produktów. Jeden z projektów, o którym się wspomina, to budowa pojazdów autonomicznych.

W ostatnich latach GE cierpiało na niewielką liczbę zamówień z macierzystego rynku, czyli z USA. Spółka dosyć sprawnie operowała jednak m.in. w Azji Środkowej, gdzie sprzedawała swoje technologie i tworzyła spółki joint venture zajmujące się produkcją lokomotyw. Jej ostatnim sukcesem jest kontrakt na Ukrainie. Szacuje się jednak, że wkrótce na rynku amerykańskim dojdzie do ożywienia na rynku kolejowym.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki finansowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony