Partnerzy serwisu:

W styczniu wyniki programu Innotabor

Martyn Janduła 19.12.2016 181

W styczniu wyniki programu Innotabor
Zaproponowany w Innotaborze projekt Newagumat. Newag
Czternaście polskich firm walczy o dofinansowanie z programu Innotabor. W założeniu ma on wspierać innowacyjne pomysły w sektorze kolejowym. Zakończono już pierwszy etap składania wniosków. Obecnie trwa ich ocena merytoryczna. Wyniki powinny być znane w styczniu.
Innotabor to sektorowy program finansowy dedykowany projektom dotyczącym taboru szynowego. Prowadzi go Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Głównym założeniem programu jest znaczące podniesienie poziomu innowacyjności i konkurencyjności polskiego przemysłu taboru szynowego oraz przemysłu z nim kooperującego, a także rozwój dziedzin nauki związanych z taborem szynowym. Za cel wzięto sobie także obronę krajowego przemysłu i rynku przed napływem tańszych produktów niższej jakości.

Osiem firm i czternaście wniosków


Założenia programu są bardzo ambitne. Zakładają m.in. przystosowanie taboru do większych prędkości, wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań a przede wszystkim – zwiększenie liczby innowacyjnych wdrożeń w Polsce, czego ewidentnie brakuje.

Program ruszył w sierpniu. Składanie wniosków trwało do 30 września 2016 roku. Z kolei 14 listopada zakończono ocenę formalną wniosków złożonych w pierwszym konkursie Innotabor. Zgodnie z regulaminem, po ogłoszeniu wyników etapu pierwszego, wnioskodawcy mogli w terminie 7 dni od otrzymania informacji o wyniku oceny formalnej, uzupełnić braki formalne we własnych dokumentach.

W konkursie wystartowało 8 producentów, którzy złożyli w sumie 14 wniosków. Wśród projektów nie zabrakło innowacyjnego taboru kolejowego, ale również tramwajowego. Najwięcej wniosków złożył H. Cergielski – Fabryka Pojazdów Szynowych oraz Pesa. Szczegółowo o liście złożonych projektów kolejowych pisaliśmy tutaj, natomiast o tramwajowych propozycjach pisaliśmy tutaj.

Czas na oceny ekspertów

Jak poinformowała Iga Majewska z biura prasowego NCBiR-u, wszystkie 14 złożonych wniosków zostało ocenionych pozytywnie pod względem formalnym. – W chwili obecnej trwa ocena merytoryczna wniosków – dodaje.

Ocena ta jest podzielna na ocenę indywidualną i panelową. – W trakcie oceny indywidualnej eksperci polscy i zagraniczni przygotowują recenzje wniosków. Wnioski ocenione pozytywnie na tym etapie są przekazywane do oceny panelowej, w trakcie której, wnioskodawcy mają możliwość zaprezentowania projektów przed panelem ekspertów oraz wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości – tłumaczy Majewska. Jak dodaje, ostateczna decyzja o przyznaniu dofinansowania będzie podjęta przez Dyrektora NCBiR na podstawie oceny panelu ekspertów. Możliwe także, że autorzy wszystkich 14 złożonych wniosków mogą otrzymać dofinansowanie, o ile ich projekty zostaną ocenione pozytywnie.

Wyniki w styczniu

Zgodnie z regulaminem konkursu termin na realizację całego procesu oceny to 90 dni od dnia zamknięcia naboru. – W związku z powyższym wyniki konkursu zostaną opublikowane najpóźniej 12 stycznia 2017 r. – mówi Majewska.

Program Innotabor finansowany jest ze środków publicznych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz z prywatnych środków przedsiębiorców. Całkowity budżet przygotowany na ten program sektorowy wynosi 600 mln zł. Z kolei na pierwszą edycję, która wystartowała we wrześniu 2016 roku, przeznaczono z tej kwoty 196 mln zł. Warunkiem otrzymania wsparcia dla producenta jest m.in. wpisanie się prac badawczo-rozwojowych w agendę badawczą programu Innotabor oraz zobowiązanie do wdrożenia wyników projektu. Wartość kosztów kwalifikowalnych jednego projektu musi mieścić się w przedziale od 1 do 65 mln złotych. Druga edycja konkursu Innotabor ma ruszyć w drugiej połowie 2018 roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony